Dogor – igikeltsast leitud 18 000 aastat vana kutsikas

0
1616
Dogoriks nimetatud kutsikas on säilinud tervikuna, sh on säilinud ripsmed, vurrud ja karvastik. Foto: S. Fedorov/CPG/СВФУ, Sakhaday.ru

Jakuutia ehk Sahha jahimehed avastasid mullu igikeltsast tervena säilinud kutsika muumia, kelle vanuseks määrati hiljuti 18 000 aastat. Hetkel uurivad Sahha vabariigi Ammossovi-nimelise Kirde Föderaalülikooli (vene k: СВФУ) teadlased koos rahvusvahelise meeskonnaga, kas tegu on koera- või hundikutsikaga.

Tegu on ilmselt vanima Kirde-Aasiast leitud koera muumiaga, annab ülikool teada. Projekti “Pleistotseen ja Jakuutia igikeltsade koerad” juhi, professor Sergei Fedorovi sõnul jätkatakse kutsika muumia uurimist koos Love Dalén’i meeskonnaga Rootsi loodusmuuseumi Bioinformaatika ja Genoomika instituudist.

Igikeltsast leitud isane kutsikas oli surma hetkel umbes kahe kuu vanune. Foto: S. Fedorov/CPG/СВФУ, Sakhaday.ru

Kutsika säilmed leiti eelmisel aasta suvel Indigirka jõe äärest, kuid teadlased näitasid leidu avalikkusele alles hiljuti, kuna pika uurimise järel suudeti paika panna kutsika vanus – 18 000 aastat. Seda, kas tegu on koera või hundiga ei ole DNA-testidega veel kindlaks tehtud. Kutsika muumiat uuritakse Rootsi paleontoloogiakeskuses. “Sellised leiud on äärmiselt haruldased. Kutsika seisund on erakordselt hea – säilinud on vuntsid, ripsmed, karvastik ja sametine nina, aga ka siseorganid,” rääkis Sergei Fedorov. Kutsikas on isane ja umbes kahe kuu vanune. “Loodame, et suudame anda vastuse küsimusele, kas leitud kutsikas on tegelikult kõige iidsem koer, hunt või nende ühine esivanem,” avaldas Jakuudi teadlane lootust.

Loodame, et suudame anda vastuse küsimusele, kas leitud kutsikas on tegelikult kõige iidsem koer, hunt või nende ühine esivanem.

Teadlastel ei ole õnnestunud kindlaks teha, kas leitud kutsikas on koer, hunt või nende eellanne. Foto: S. Fedorov/CPG/СВФУ, Sakhaday.ru

Ülikooli Mammuti muuseumi teadlased on pleistotseeni ja jääaja järgseid koeri otsinud ning uurinud alates 2015. aastast. Varem on uuritud kahte teist märkimisväärset leidu – 2011. ja 2015. aastal leitud Tumati kutsikaid (Tumat – piirkond Jakuutias). Sergei Fedorov rõhutas, et ka nende kahe kutsika päritolu pole lõplikult kindlaks tehtud.

Jakuutia teadlased nimetasid selle 18 000 aasta vanuse kutsika Dogoriks, mis tähendab jakuudi keeles sõpra. Erinevalt Tumati kutsikatest, kes hukkusid maalihkes, leiti Dogor rahulikus asendis. “Tänu sellele, et skelett on terve, on säilinud ka siseorganid, saame uurida selle ajastu koerlaste seedetrakti ja nende toitumise iseärasusi,” ütles Sergei Fedorov.

Lähiajal koostatakse Dogori uurimiseks ka teaduslik kava: kutsikas Dogorit hakkavad uurima morfoloogid, histoloogid, geneetika ja muud spetsialistid.

Allikas: Ammossovi-nimeline Kirde Föderaalülikool, https://www.s-vfu.ru/news/detail.php?ELEMENT_ID=132655