Politseikoerad Willy, Olari ja Vahva saadeti pidulikult pensionile

0
1043
Politseikoerad Willy, Olari ja Vahva saadeti pidulikult pensionile. Foto: Politsei- ja piirivalveamet
Politseikoerad Willy, Olari ja Vahva saadeti pidulikult pensionile. Foto: Politsei- ja piirivalveamet

Kolm teenekat teenistuskoera Willy, Olari ja Vahva saadeti eile Pärnus pensionipõlve nautima. Need kolm belgia lambakoera on oma pika karjääri jooksul aidanud üles leida keelatud aineid, kadunud või eksinud inimesi ja kinni pidanud ohtlikke kurjategijaid, andis politsei- ja piirivalveamet teada.

Willy on politseis tööl olnud ligi üksteist aastat, Olari üheksa ja Vahva kaheksa aastat. Pärnu politseijaoskonna koerajuht Ene Miil rääkis, et kümneaastane patrullkoer Willy on oma karjääri jooksul saavutanud mitu olulist töövõitu.

Kümneaastane patrullkoer Willy töötas peamiselt jäljekoerana ja aitas kadunud inimesi leida ning päästa. Foto: Politsei- ja piirivalveamet.
Kümneaastane patrullkoer Willy töötas peamiselt jäljekoerana ja aitas kadunud inimesi leida ning päästa. Foto: Politsei- ja piirivalveamet.

„Kohe meenub kaks sündmust, kus vaid tänu Willy abile oleme õigeaegselt inimesele appi jõudnud. Esimese juhtumi puhul olime just Vändrast uude piirkonda, Pärnusse, tööle tulnud ja kolmandal tööpäeval saime väljakutse Laadi kanti, kus oli kaduma läinud üks mees, kelle elu võis olla ohus. Otsingud kestsid pimedas peaaegu tund aega. Ühel hetkel võttis Willy mehe kodukoha lähistel jälje üles, pööras järsult tee pealt tihedasse metsa ja haugatas,” kirjeldas Miil otsinguid.

Ta lisas, et mehe tervislik seisund ei oleks võimaldanud tal ise metsast välja tulla. Samuti olnuks tema leidmine ilma koera abita väga keeruline. „Sellised töövõidud teevad südame alt soojaks,” sõnas Miil. Mõnda aega hiljem lahendasid Miil ja Willy hea koostöö tulemusel sarnase juhtumi, kui Häädemeeste kandist leiti ajakriitilise otsingu käigus metsast üles üks noor tüdruk, keda ähvardas külmumise oht.

Tööalaste saavutuste kõrval on Willy aastate jooksul osalenud ka erinevatel teenistuskoertele korraldatud patrull- ja narkokoerte kutsemeisterlikkuse võistlustel. Üheskoos on võidetud hulk auhindu. „Oleme alati võistlustel osaledes favoriidi staatuses olnud ja Willy on oma oskustega tugevat konkurentsi pakkunud,” rääkis Miil uhkusega. Lisaks jäljeajamisele on Willy lisaerialana juurde õppinud, kuidas terava nina abil edukalt tuvastada keelatud ainete asukohti.

„Näiteks, kui Willy alles õppis, kuidas lõhna järgi leida üles keelatud aineid, siis osalesime kogemuse saamiseks ühel narkokoertele mõeldud võistlusel. Kuidagi juhtus aga nõnda, et võisteldes teiste narkootiliste ainete otsimisele spetsialiseerunud koertega saavutasime esikoha hoopis meie, kuigi Willy jaoks oli ju tegu lisaerialaga,” rõõmustas koerajuht oma võimeka teenistuskoera saavutuste üle.

Leebe Olari tegutses nii jälje- kui ka ründekoerana

Üheksa aastane politseikoer Olari on sarnaselt oma neljajalgsetele kolleegidele malinois ehk belgia lambakoer.
Üheksa aastane politseikoer Olari on sarnaselt oma neljajalgsetele kolleegidele malinois ehk belgia lambakoer. Seda tõugu kasutatakse teenistuskoertena politseis ja sõjaväes üle kogu maailma, sest malinois on koostööaldis ja julge koer. Foto: Politsei- ja piirivalveamet.

Sarnaselt Willyle tegutseb ka Rapla politseijaoskonna teenistuskoer Olari kahel rindel. Peamiselt on ta küll spetsialiseerunud jäljeajamisele ja otsimisele, ent vajadusel täidab ka ründekoera ülesandeid. „Enne Olari viiendat eluaastat ei arvanud keegi, et temast võiks ka ründekoer saada. Nimelt on ta tohutult leebe loomuga ja inimsõbralik. Tihtipeale iseloomustati Olarit kui koera, kes vajadusel on võimeline küll ründama, ent siis palub kohe vabandust,” rääkis Rapla politseijaoskonna koerajuht Margit Härm naerdes.

Aastatega Olari loomus karmimaks läinud ei ole, ent see ei ole talle teenistusülesannete täitmisel takistuseks saanud. Koera pehme loomuse on Härm ja Olari enda kasuks tööle pannud ennetusüritustel, kus nad sageli käivad tutvustamas politsei teenistuskoeri ning nende tööülesandeid. Oma erakordse sõbralikkusega võidab Olari alati igal üritustel külastajate südamed.

Härm rääkis, et tööülesandeid täites muutub Olari täielikult. „Nendel hetkedel, kui minu hääletoon muutub käskivaks, siis muutub momentaalselt ka Olari hoiak,” selgitas koerajuht. Ta toob näiteks ühe Raplamaal toimunud sündmuse, kus ohtlik kurjategija oli sündmuskohalt põgenenud ning otsingutele oli kaasatud rohkelt politseijõude, sealhulgas Härm koos Olariga.

Tihtipeale iseloomustati Olarit kui koera, kes vajadusel on võimeline küll ründama, ent siis palub kohe vabandust.

Olari oli pikalt õhtupimeduses otsingutel jälge ajanud ning Härm otsustas ta mõneks hetkeks politseiautosse puhkama viia. Vahetult enne autoni jõudmist muutus Olari rahutuks. Härmi suunava käskluse peale võttis koer jälje üles ning vaid mõni minut hiljem juhatas Olari terav nina koerajuhi kurjategijani, kes ennast metsas peitis. Koos abijõududega peeti mees kinni.

Politseikoer Olari koos oma koerajuhi Margit Härmiga. Foto: Politsei- ja piirivalvamet.

„Üks analoogne olukord, kus inimene peitis ennast metsas lootuses, et teda ei leita, tuleb veel meelde. Olime pikalt otsinud ühte meesterahvast, kelle umbkaudse asukoha oli tuvastanud ka kopter. Ometigi, kuna otsingud toimusid rägastikus, ei suutnud me algul maapinnal mehe asukohta tuvastada. Õnneks oli meile taaskord abiks Olari terav nina,” meenutas Härm. Kuigi Olari enam teenistusülesandeid ei täida, siis kindlasti hakkab koer temaga ka edaspidi tööl kaasas käima.

„Olarile on kõik need aastad tööl käimine tohutult meeldinud. Ta tunneb ära politseivormi ja patrullauto, ega haugu nende peale kunagi – äratundmisrõõmust lähevad Olaril kohe uhkelt pea ja saba püsti,” rääkis Härm. Naljatades lisas ta, et pärast pensionile suundumist saab Olarist jaoskonna esimene neljakäpaline vabatahtlik.

Iseteadlik Vahva spetsialiseerus jäljeajamisele

Kuressaare politseijaoskonna koerajuht Ljudmila Roi sõnul on tema teenistuskoer Vahva loomult iseteadlik ja mitmekülgne ning naudib üle kõige jäljeajamist ja esemete otsimist. „Algul oli Vahva nii patrullkoer kui ka narkokoer, ent kuna erialade valik läks liiga laiahaardeliseks, siis tegime otsuse keskenduda täielikult jäljeajamisele,” selgitas Roi.

Lugu jätkub pildi all…

Politseikoer Vahva jätkab koerajuhi Ljudmila Roi sõnul ka pensionieas tööd
Politseikoer Vahva jätkab koerajuhi Ljudmila Roi sõnul ka pensionieas tööd – vabatahtlikuna kadunud esemete otsimisega. Foto: Politsei- ja piirivalveamet

Töövõitudele tagasi vaadates tuleb Roil kohe silme ette üks eelmise aasta sündmus, kus kaks noormeest varastasid Saaremaal ühest kauplusest annetuskasti. Ühe noormehe peatas kohapeal üks tubli poekülastaja, ent teine pani annetuskastiga jooksu. „Politseipatrull asus otsima teist noormeest ning leidis ta veidi aja pärast, ent ilma annetuskastita. Seepeale asusime koos Vahvaga annetuskasti otsima,” kirjeldas Roi sündmuste käiku.

Vahval ei kulunud annetuskasti leidmiseks kaua – ta võttis jälje üles ning juhatas oma perenaise kiiresti ühe läheduses oleva hoone varemete juurde, kuhu noormees annetuskasti peita oli jõudnud. Kuigi Vahva teenistuspiirkond karjääri jooksul on peamiselt olnud Saaremaa, siis aastate jooksul on ta oma meisterliku otsimisoskusega abiks käinud nii Hiiumaal kui ka mandril. Ka pensionipõlves on Vahval plaan jätkata vabatahtlikult kadunud esemete otsimisega.

Politsei- ja piirivalveamet