VTA vastab oma FB-lehel küsimustele loomade vaktsineerimise kohta

0
874
Loomaomanike küsimustele vastab FB-s VTA metsloomade ja marutaudivastase vaktsineerimise projektijuht Enel Niin, kes on mänginud väga suurt rolli selles, et Eestist on saanud marutaudivaba maa. / Foto: Veterinaar- ja toiduamet, FB-leht

Veterinaar- ja toiduameti (VTA) Facebooki-lehel saab kuni 12. jaanuarini esitada küsimusi lemmikloomade marutaudi ja muude nakkushaiguste vastu vaktsineerimise kohta. Küsimustele vastab VTA metsloomade ja marutaudivastase vaktsineerimise projektijuht Enel Niin.

VTA vastava Facebooki-postituse leiad SIIT. Esimesed küsimused ja ka vastused on VTA postituse all juba olemas. Etnomuri toob siin mõned olulisemad vastused ka ära.

Küsimus: Näeme, kuidas vaktsineerimise vastased meeleolud mõjutavad ka oma lemmikloomade vaktsineerimist. Kui suurt ohtu selles praegu näete ja mis see võib veelgi enam levides kaasa tuua?

VTA vastus: Vaktsineerimata jätmise tagajärjed on sarnased nii inimeste kui ka loomade populatsioonis. Juhul, kui isendite arv, kellel puudub läbi vaktsineerimise saavutatav immuunkaitse, tõuseb kogu populatsioonis üle teatud taseme ning samal ajal on haigustekitaja keskkonnas olemas, tekivad haiguspuhangud. Seega üksikindiviidi otsus jätta vaktsineerimine tegemata mõjutab lõppkokkuvõttes kõigi teiste sama liigi isendite tervist. Tekib lumepalliefekt – läbi uute nakkusjuhtumite tõuseb haigutekitaja kontsentratsioon veelgi, mis omakorda põhjustab püsivat haiguse puhkemise riski tõusu. ja lugemine on huvitav.

Küsimus: Eesti on marutaudivaba maa, kuid vaktsineerides räägitakse endiselt, et vaktsineerige oma lemmikloom marutaudi vastu. Miks nii?

VTA vastus: Marutaud on ühtviisi ohtlik ja surmav nii loomadele kui ka inimesele. Seetõttu on läbi lemmiku nõuetekohase vaktsineerimise kaitstud ka lemmikuga kokku puutuvad inimesed. ~95% juhtumitest, kui inimene on nakatunud ja marutõppe surnud, on ta saanud nakkuse just lemmikloomalt, tavaliselt koeralt. Meie lähiriikides (N: Venemaal) on marutaud laialt levinud, seega ei kao marutaudioht hoolimata tehtavatest meetmetest Eestis lähiajal.

Oma pressiteates ütleb VTA, et Eesti on aastast 2013 ametlikult marutaudi vaba maa. „Selleks et see nii jätkuvalt püsiks, tehakse igal aastal ära suur töö alates kaks korda aastas toimuvatest piiriäärsetest metsloomade vaktsineerimisest kuni teavitustööni välja,“ lisab VTA.

VTA paneb ka loomaomanikele südamele, et oma lemmikuid tuleb nende endi huvides vaktsineerida. Õigeaegse ja regulaarse vaktsineerimise abil saab vältida nende haigestumist nii marutaudi, koerte katku, parvoviirusesse kui ka teistesse nakkavatesse ja surmaga lõppeda võivatesse haigustesse.

‼ Facebooki-intervjuu ‼ Teie küsimustele vastab Veterinaar- ja Toiduameti metsloomade ja marutaudivastase…

Posted by Veterinaar- ja Toiduamet on Teisipäev, 7. jaanuar 2020