TÄIENDATUD Vapper mees päästis Rakveres pisikese Jacki uppumisest

0
838
Tiigist päästetud Jack. Fotod: Janek Eerits

Jäisest tiigist päästetud Jack on leidnud endale armastava kodu. Jacki lugu saad lugeda Heiki Valneri blogist.

Jack oma uues kodus. / Foto: Heiki Valneri blogi

Pühapäeval märkas lapsega jalutanud naine Rakveres, Koidula tänava vanadekodu tiigis pisikest koera. Naine kutsus abi ja Janek Eerits tormas koerakesele appi. Hetkel pole kindel, kas koer sattus tiiki kogemata või püüti teda uputada. Loomapäästegrupp MTÜ andmetel oli koera omanik loomast loobunud ja koer oli tema tuttava “hoole all”.

Uppumisest päästetud koer. Foto: Janek Eerits

„Pea ees vette ei hüpanud, olin umbes küünarnukkideni vees kõhuli porisel tiigi kaldal,“ kirjeldas Etnomurile koera päästmist Janek Eerits. „Elukaaslane hoidis mind jalgadest kinni, et ma ise ka tiiki ei libiseks.“

Janek viis päästetud koera, ilmselt chiuaua tõugu, koju ja soojendas hirmunud loomakese üles. Õnnetu koera võttis oma hoole alla Loomapäästegrupp MTÜ, kellel on teada ka koera omaniku nimi.

Kuidas koer tiiki sattus on lahtine. Heiki Valner oletab oma blogis, et koer võidi teadlikult jääkülma vette visata.

„Meie Lääne-Virumaa loomapäästjate pealik Erko Elmik hakkas asja uurima ja selgus, et koer kuuluvat kellegile Üllele,“ kirjeldab Heiki oma blogis. „Naine tahtnud koera varjupaika anda. Ei võetud. Seejärel soovinud ta Jacki magama panna, sest viimane olevat kuri. Loomaarstid keeldusid tervet noort looma hukkamast,“ lisab Heiki. Heiki blogi juhtunust saad pikemalt lugeda SIIN.

Lugu jätkub foto all…

Jack vahetult pärast tiigist päästmist. / Foto: Janek Eerits

Lääne-Virumaa loomapäästjate pealik Erko Elmik ütles Etnomurile, et koera algne omanik ei ole looma tiiki sattumisega seotud. Sai ka helistatud algse omanikule Üllele, kes ka kinnitas et soovis koera varjupaika anda aga sealt küsiti raha selle eest,” rääkis Erko ja lisas, et siis loovutati koer tuttavale/sugulasele. “Kõige selle põhjuseks tõi et koer oli agressiivne ja ründab inimest ning pureb,” ütles Erko, kelle juures “agressiivne” Jack on varjul.

“Eilsest koer minu juures ja mul ka kolm väiksemat last. Purema ei hakanud, kuid teatud liigutusi tema suunas kardab ja siis uriseb,” kirjeldas Erko päästetud koera iseloomu. “Pigem on koer veidi väärkoheldud ja looma kõige parem kaitse on rünnak.” Erko sõnul käib ta koerakesega täna veel arsti juures, et kontrollida tema tervislikku seisundit ja sedagi, kas koeral ei ole vette sattumisest tekkinud kopsupõletikku.

“Meil on teada ka koera hetkeomaniku Mati kontakt, aga sellele ei vastata,” lisas Erko. “Sooviks temalt teada, kuidas koer jooksu sai ja selgeks saada, kas seal on edaspidi koeral turvaline ja hea elada. Kui see nii ei ole, siis hakkame Jackile otsima uut kodu.”

Mõned varjupaigad küsivad tõesti koerast loobujalt tasu

Varjupaikade MTÜ üldjuht Triinu Priks kinnitas, et koerast loobumisel ja tema varjupaika viimisel tuleb maksta teatud summa. „Kuna meie varjupaigad on omavalitsuste lepingulised partnerid ja me peame kõik tänavalt tulevad loomad vastu võtma, siis peame sellega arvestama, et eeskätt oleks neile ruumi,“ selgitas Triinu Priks. „Kui ruumi on, siis sõltub natuke sellest, milline on riigihankeleping vastavas piirkonnas.“ Priksi sõnul antakse neile üldjuhul siiski vabad käed ja siis võtavad nad loomast loobuvalt omanikult tasu nende protseduuride eest, mis on tegemata.

Näiteks kui loom on steriliseeritud või kastreeritud, kiibistatud, tal on kehtiv vaktsiin ja hiljuti tehtud parasiiditõrje, saame ta vastu võtta täiesti tasuta.

„Näiteks kui loom on steriliseeritud või kastreeritud, kiibistatud, tal on kehtiv vaktsiin ja hiljuti tehtud parasiiditõrje, saame ta vastu võtta täiesti tasuta,“ ütles Triinu Priks. „Kui aga see kõik on tegemata, siis tuleb need asjad kas enne varjupaika saabumist lasta ära teha või need meile kinni maksta ja me teeme ise.“ Mõne omavalitsusega on neil aga riigihankelepingud, mille järgi tuleb selles piirkonnas võtta elanikelt vastu kõik loomad, kellest nad soovivad loobuda ning selle eest maksab varjupaigale kohalik omavalitsus.

Varjupaikade MTÜ üldjuht lisas, et need, kes soovivad oma loomast loobuda, saavad talle uut kodu otsida ka Facebooki grupis „Koduotsija“. See on Varjupaikade MTÜ loodud FB-grupp, mis aitab loomale leida kodu ilma vahepeal varjupaika sattumata.

„Tänavale viskamine on ikka hoolimatusest,“ märkis Triinu Priks. „Kui varjupaigaga, vähemalt meie omaga, juba ühendust võtta, siis me katsume ikka koos mingi lahenduse leida. Väga harva tekib olukordi, kus loomale on vaja minutipealt uus kodu leida.“

Posted by Janek Eerits on Pühapäev, 12. jaanuar 2020