Üksielav koeraomanikust koroonahaige peab samuti kodus püsima

0
2307
Liikumispiirang kehtib kõikidele, ka üksielavale koeraomanikust koroonahaigele! Foto: Pixabay

Homsest hakkab kehtima liikumispiirang koroonahaigetele ja nende pereliikmetele. Valitsuse otsuse kohaselt ei tohi koroonahaige kodust väljuda. Etnomuri uuris valitsuselt, kuidas üksi elavad koeraomanikest koroonahaiged oma koerad jalutatud saaksid.

Veterinaar- ja toiduamet (VTA) soovitas paluda tuttavate abi ning järgida ohutusjuhendeid nakkuse leviku piiramiseks.

„Juhul kui pole võimalik ise koeraga jalutada, siis selleks paluda tuttava või naabri abi. Vajadusel saab kasutada suukorvi,“ ütles VTA kommunikatsioonispetsialist Elen Kurvits Etnomurile. „Kindlasti tuleks abistajal vältida kokkupuudet viirusehaigega kasutades vajadusel isikukaitsevahendeid ja järgides terviseameti juhiseid.“ Kurvits lisas, et koeraomanikust koroonahaige, kes elab eramajas, võib oma aias koeraga jalutada.

Varjupaikade MTÜ üldjuht Triinu Priks soovitas juhul, kui nakatunud koeraomanik ei saa oma lemmikuga ise jalutada otsida abi vabatahtlikelt. Näiteks saab abi küsida veebilehelt „Kogukond aitab“ ning hiljuti loodud Facebooki grupist „Loomahoid COVID-19“ ajal.

Varjupaikade MTÜ projektijuht Anneli Matsi on kirja pannud ka soovitused, milliseid ettevaatusabinõusid koeraomanikud praeguses olukorras võiksid kasutada?

*Pane paika plaan olukorraks kui ise haigestud või peaksid vajama hospitaliseerimist – kes tegeleb siis sinu lemmikloomadega? Võta ühendust sugulaste ja sõpradega.

*Pange igaks-juhuks valmis loomade transpordiboksid, tarvikud ja paari nädala toiduvaru kui peaks tekkima vajadus loomade viimiseks mujale.

*Vaata üle oma loomade vaktsiinid ja vajadusel võta ühendust loomaarstiga. Loomahotellid ei võta enda hoole alla kehtiva vaktsineeringuta loomi ning lisaks on hetkel Eestis liikvel väga tõsiste tagajärgedega koerte katk.

*Kui su loom saab ravimeid, siis pane kõik need täpselt koos vajalike dooside ja manustamisjuhenditega kirja.

*Kui su loomad ei ole veel kiibistatud ja registrisse kantud, siis nüüd on viimane aeg seda teha. Kontrolli registris olevate andmete korrektsust.

*Kui oled nakatunud viirusega, peaksid võimaluse korral teised pereliikmed loomade eest hoolitsema. Kui elad üksinda, siis pese käsi enne ja peale oma looma katsumist ning proovi vältida musitamist, kaisutamist, ära lase loomal oma nägu lakkuda jne.

VTA rõhutab veel, et siiani puuduvad tõendid lemmikloomad, sh koerad võiksid koroonaviirusega nakatuda.

„Tuletan siinkohal ka meelde, et puuduvad tõendid selle kohta, et lemmikloomad või muud koduloomad võiksid uue koroonaviirusega nakatuda. Lisaks pole praegu tõendeid selle kohta, et lemmikloomad või muud koduloomad oleksid inimestele nakkusallikad,“ ütles VTA esindaja.

Liikumispiirang

Eriolukorra juht Jüri Ratas andis eile, 26. märtsi õhtul, välja korralduse, millega kehtestatakse liikumisvabaduse piirang COVID-19 haigust põhjustava koroonaviiruse diagnoosiga inimestele ja nende inimestega koos elavatele või samas elukohas püsivalt viibivatele isikutele. Kord muutub rangemaks alates laupäevast, 28. märtsist 2020.

Koroonaviirusesse nakatunud inimene peab püsima kodus kuni tervenemiseni. Haigestunul on keelatud lahkuda kodust või püsivast viibimiskohast alates koroonaviiruse diagnoosimisest. Haigestunud inimene võib kodust või viibimiskohast lahkuda üksnes tervishoiutöötaja või politsei korraldusel või inimese elu või tervist ohustaval hädajuhtumil.

Liikumisvabaduse piirang on hädavajalik inimeste elu ja tervise ning ülekaaluka avaliku huvi kaitseks, et tõkestada COVID-19 haigust põhjustava viiruse levikut.