Türkmenistani rahvuskoer sai endale kuldse hiidmonumendi

0
1618
Alabai monument on ilmselgelt maailma suurim koerale pühendatud skulptuur. / Foto: Tdh.gov.tm

15-ne meetri kõrgune monument rahvuslikule koeratõule alabaile ehk kesk-aasia lambakoerale püstitati Türkmenistani pealinnas Ašgabatis.

Maailma suurima ja vast ka uhkeima koeraskulptuuri avas paar päeva tagasi Türkmenistani president Gurbangulõ Berdõmuhammedov isiklikult. (Vaata koeramonumendi avamispidustuste videot allpool!)

Türkmenistani presidendi kirjutatud raamat alabaist. / Foto: Tdh.gov.tm.

Alabai on riigi presidendi lemmiktõug ning teda peetakse Türkmenistanis rahvuslikuks pärandiks. Sealmail leitakse, et alabai tõug ongi alguse saanud just Türkmenistanist ja tema juured pärinevad, värskete arheoloogiliste avastuse kohaselt, oma 15 000 aasta tagusest ajast. Vähemalt teatas nii hiljutisel alabai-teemalisel rahvusvahelisel konverentsil Prantsusmaa teadlane ja arheoloog Julio Bendezu-Sarmjento, vahendas Türkmenistani ametlik uudistekanal.

Türkmenistani eesmärgiks, ja seda just presidendi eestvedamisel, on muuta kesk-aasia lambakoer populaarseks üle maailma ning eriti just islamimaades. Selle nimel loodi tänavu Türkmenistani alabai koera assotsiatsioon (Türkmen alabaý itleri Association), on loodud ka vähemalt üks riiklik kasvandus (ja uusi tehakse juurde). Ning vaat et jumala staatuses presidendi sulest on ilmunud ka alabai koeratõugu tutvustav araabiakeelne raamat. Türkmenistani riikliku põllumajandusülikooli juures avati aga omakorda veterinaarfakulteet, mis pühendub samuti selle rahvusliku koeratõu uurimisele.  Ülalmainitud assotsiatsioon tegi lisaks ettepaneku, et aprillikuu viimane pühapäev kuulutataks Rahvuslikuks Alabai Pühaks, kirjutas riigi ametlik uudisteveeb Turkmenistan today.

Vaata ka Youtube videot koeramonumendi pidulikust avamisest: