Terviseamet soovitab lükata rahvusvahelised üritused, sh koertenäitused, edasi

1
1752
Eesti Kennelliit palub kõigil koertega seotud ürituste korraldajatel lähtuda terviseameti soovitustest. Foto: Canva

Terviseamet tuli eile välja soovitusega lükata rahvusvaheliste ürituste korraldajatel oma üritused koroonaviiruse tõttu aasta teise poolde. Ameti soovitus käib ka Eestis korraldatavate rahvusvaheliste koeraürituste ehk siis koertenäituste ja -võistluste kohta.

„Meie soovitus kehtib kõigi Eestis toimuvate rahvusvaheliste ürituste kohta,“ kinnitas terviseameti (TA) meedianõunik Eike Kingsepp Etnomurile täna.

Üks rahvusvaheline koertenäitus toimub juba sel nädalavahetusel Narvas ning aprilli lõpus on Saku Suurhallis tulekul suure osalejate arvuga näitus “Tallinna Võitja 2020”.

Eesti Kennelliidu (EKL) teatel juhinduvad nad oma ürituste korraldamisel terviseameti soovitustest. „EKL kui avalike ürituste korraldaja lähtub oma ürituste korraldamisel terviseameti antud soovitustest,“ ütles EKL-i juhatuse esimees Alvar Ristikivi. „Samuti palub EKL kõigil teistel koertega seotud ürituste korraldajatel lähtuda terviseameti soovitustest.“

EKL tegi täna ka avalduse, kus öeldakse, et rahvusvahelisi näituseid ära ei jäeta. “Kuna kehtiva terviseameti hinnangu järgi on haiguse kohapealse laialdase leviku tõenäosus madal ning haiguse kohapealse piiratud leviku tõenäosus keskmine kuni kõrge, siis lähima aja üritusi ära ei jäeta,” seisab EKL-i avalduses.

EKL lisab, et Narva rahvusvahelistele koertenäitustele ja Tallinna rahvuslikele koertenäitusele ei ole registreeritud ühtegi koera kõrge riskiga piirkondadest. “Enamik näitusele kirja pandud koertest on registreeritud Eestist, Soomest ja Venemaalt. Veel on koeri Rootsist, Leedust, Lätist, Valgevenest, Norrast, Tšehhist ning üksikud koerad Poolast, Suurbritanniast, Iirimaalt. Mõlema näituse puhul on hinnanguline osalevate inimeste arv ca 400-800,” märgib EKL ja lisab, et näitusekorraldajad teevad omalt poolt kõik, et järgida terviseameti juhiseid, kuid paluvad ka osalejatel olla tähelepanelik oma tervise suhtes ning haigusnähtude ilmnemisel jääda koju

Terviseamet lähtub oma otsuses epidemioloogilisest olukorrast maailmas, Euroopa Liidus ja ka Eestis. Ameti nõuniku Karena Leigeri sõnul näitab koroonaviiruse levik Euroopa riikides, et rahvusvahelised üritused võivad viiruse kohalikku levikut soodustada

„Eelkõige kuuluvad siia alla need üritused, kuhu on oodata osalejaid riskipiirkonda kuuluvatest riikidest,“ ütles TA nõunik Karena Leiger. Riskipiirkondadeks on ameti teatel Hiina, Itaalia, Iraan ja Lõuna-Korea. Risk nakatumiseks on kõrge inimestele, kes viibivad riikides, kus on laialdane kohapealne levik.

Arvestades terviseameti juhiseid peaksid ka koertenäituste ja -võistluste korraldajad tagama muu hulgas ürituse alal juurdepääsu käte desinfektsiooni vahenditele nähtavates kohtades (fuajeed, koridorid, võistluste alad, riietusruumid, WC-d ja muud ruumid). Lisaks tuleb teenindav personal ehk siis kohtunikud, korraldajad jt varustada isikukaitsevahenditega (kaitsekindad, desinfitseerimise vahendid).

FCI soovitab kätlemisest loobuda

FCI tegi juba veebruari lõpus avalduse, mille kohaselt peaks koerteüritustel vältima kätlemist. „Tavapäraseid isikutevahelisi kontakte nagu käte surumine ja muid füüsilisi kontakte osalejade, esitlejate ja kohtunike vahel tuleks vältida ning neid ei tohiks võtta ebasõbralikku suhtumisena,“ ütles  FCI üldkomitee president Tamas Jakkel FCI hiljutises teadaandes.

Kohalike ürituste korraldajatel tuleb terviseameti avalike ürituste korraldamise juhendi kohaselt tagada nii tervishoiupersonali kohalolek kui teenindava personali isikukaitsevahendite (kaitsemask, kaitsekindad, desinfitseerimisvahendid) olemasolu.

Lisaks peab vajadusel olema tagatud nakkuskahtlusega isikute kehatemperatuuri mõõtmine ning koht haigestunu ajutiseks isoleerimiseks ja läbivaatuse korraldamiseks haige raviasutusse või koju saatmiseni. Samuti tuleb korraldajal osalejatele ürituse territooriumil tagada kiire ja mugav juurdepääs käte desinfektsiooni vahenditele nähtavates kohtades (fuajeed, koridorid, võistluste alad, riietusruumid, WC-d ja muud ruumid).

Lisainfot terviameti juhistest ürituste korraldamisel leiad siit.

1 kommentaar