Koerateemalisi raamatuid on raamatupoed ja super-marketite raamatuletid täis. Enamik neist on aga välisautorite kirjutatud. Eesti koerakoolitajate sulest ilmub raamatuid harva. Õigemini, neid ongi viimastel aastatel ilmunud vaid kolm.

Kõik need kolm: Aivo Oblika „Nõuandeid koeraomanikule“, Urve Lageda „Kutsika kasvatamise tarkusi“ ja Krista Laaneti „43 trikki koertele“ on väärt lugemist. Ning muidugi ka jõuluvana kingikotti panemist. Kõik kolm raamatut on tasuta lugemiseks saadaval hästi varustatud raamatukogudes.

Aivo Oblikas: „Nõuandeid koeraomanikule“ (2015.a, 296 lk)

Aivo Oblikas: „Nõuandeid koeraomanikule“

Aivo Oblikas puudutab oma raamatus koera elu kõiki aspekte kutsikaeast kõrge vanaduseni välja. Pikemalt on räägitud selle „õige“ kutsika leidmisest ja valimisest ning koera koolitamise alustest. Aivo Oblikas on käsitlenud kõiki teemasid põhjalikult ja süvitsi. Muu hulgas selgitab ta, kuidas koer õpib, mis koera õppimisel motiveerib ja kuidas koera loomupärast tegustemissoovi ära kasutada saab. Raamatu lugemiseks tuleb aega võtta. Soovitan seda raamatut lugeda eelkõige neil, kes soovivad koos oma koeraga mingit koeraspordiala harrastada. Samuti tasub seda raamatut lugeda kõigil, kel plaanis võtta just teenistuskoeratõugu koer.

Miks selle raamatu autor on usaldusväärne? Sest Aivo Oblikas on koerte koolitamisega tegelenud üle 20 aasta. Peamiselt koolitab ta IGP-e (teenistuskoerte kolmevõistlus) ja erijäljeks valmistuvaid koerajuhte ja koeri. Aivo Oblikas on sarnaselt teise soovitava koeraraamatu autoriga Urve Lagedale rahvusvahelise hindamisõigusega koolituskohtunik ning lisaks on ta atesteeritud varrukamees (kaitsekoolitaja). Aivo Oblikas on koerasportlane, kes on võistelnud varem oma dobermanni ja praegu malinoisiga nii IGP-s kui ka erijäljes. Aivo Oblikas treenib koeri oma klubi Sportkoer all.

Urve Lageda: „Kutsika kasvatamise tarkusi“ (2016.a, 191 lk)

Urve Lageda: „Kutsika kasvatamise tarkusi“

Urve Lageda vastab selles kutsikaraamatus pea kõikidele küsimustele, mida värsked kutsikaomanikud talle elu jooksul on esitanud. Nõuanded on asjalikud ja raamatu tekst ise kergelt loetav. Urve Lageda kirjutab raamatus nii kutsika kehalisest ja vaimsest arengust, tervisest, kohtlemisest kui ka koolituse algtõdedest. Nõuannete juures on näited elust enesest ning raamatus on lisaks ka vahvad illustratsioonid.

Minu hinnangul peaks selle raamatu endale muretsema iga värske koeraomanik. Veel parem, iga inimene, kes kavandab koera võtmist peab selle raamatu ENNE koeravõttu läbi lugema. Ning laskma ka kutsikat lunivatel pere pisematel seda lugeda. Ning alles siis otsustama, kas võtta koera majja või ei.

Miks selle raamatu autor on usaldusväärne? Sest Urve Lageda on koerte kasvatamise ning koerte ja koeraomanike koolitamisega tegelenud ligi 40 aastat. Lisaks kodu- ja sportkoerte omanike koolitamisele juhendab Urve Lageda päästeameti koerte ja koerajuhtide koolitamist. Ametilt on Lageda päästeameti peaspetsialist-künoloog. Tema tööd on tunnustatud Eesti Punase Risti IV klassi teenetemärgiga, piirivalve teeneteristiga ja Päästeteenistuse Medaliga. Urve Lageda on Eesti Kennelliidu atesteeritud koolitaja, teenistuskoerte koolitusalade kohtunik ning omab ühte suurimat saksa lambakoerte kennelit Estrellest. Urve Lageda on koos oma tööliini saksa lambakoertega ka koerasportlane ja mitmekordne Eesti IGP meister (IGP – teenistuskoerte kolmevõistlus). Urve Lageda treenib (kodu)koeri oma kenneli Estrellest juures.

Krista Laanet : 43 trikki koertele (2019.a, 143 lk)

Krista Laanet : 43 trikki koertele

Sellest raamatust leiab, nii nagu pealkirigi ütleb, 43-e triki õpetamise juhendid. Alustades siis kõige lihtsamatest „trikkidest“ nagu „istu!“ ja „lama!“ käskluste õpetamisest kuni keerulisemateni välja. Nende trikkide puhul on vahva, et koeraomanik ei tule ise alati selle pealegi, mida kõike oma koerale on võimalik õpetada – ka täiesti tavalisele kodukoerale.

Minu hinnangul on selle raamatu puhul kõige ägedam, et autor on neid trikke ise õpetanud just pisikestele sülekoertele, keda enamik ei pea isegi vajalikuks koolitada. See raamat tuletabki meelde, et iga koera, olenemata tema suurusest, tõust või tõutusest saab (lausa peab) koolitama. Ning et ka sülekoerad tahavad ja naudivad omanikuga koos tegutsemist täpselt nagu suuremad koerad. Koer ON koer! Kuigi see raamat on kirjutatud lähtudes kogemustest pisikeste koertega sobivad kirjeldatud trikid igale koerale. Kindlasti võiks see raamat olla aga kodus kõikide sülekoerte omanikel.

Miks selle raamatu autor on usaldusväärne? Krista Laanet on ise kolme koera omanik ja koerteklubi Koerus kogenud trikitreener. Ta on väikesekasvuliste koerte jaoks välja töötanud ka uue ala: agilitrick’i rajajooksu. Koerte õpetamine on tema jaoks hobi ja kirg. Krista Laanet on MTÜ Chihuahua Sõprade Liit juhatuse liige ja teema eestvedamisel toimuvad klubi Koeruse ruumides sülekoerte trikitunnid.

1 kommentaar