Soome abikoerad said meditsiinilise abivahendi staatuse

0
1416
Eestiski koolitatakse abikoeri, kuid abikoer ei ole ametlikult abivahend nii kui on pimeda juhtkoer. Foto: Pixabay

Soomes võrdsustati abikoerad juhtkoertega ehk siis on ka abikoerad meie põhjanaabrite juures nn meditsiiniline abivahend ja nende rahastamise eest vastutavad nüüdsest kohalikud tervisekeskused ja keskhaiglad, teatas Soome Invaliidiliit (Invalidiliitto) 2. aprillil oma kodulehel. 

“Abikoerte tunnustamine meditsiinilise abivahendina soodustaks nende tegelikku kättesaadavust ja oleks osa puuetega inimeste kokkuleppe rakendamisest,” märgib Soome aseõiguskantsler Maija Sakslin oma otsuses.

Abikoerad aitavad parandada puudega inimese füüsilist, vaimset ja sotsiaalset toimetulekut ning toetavad puudega inimeste iseseisvus igapäevaelus, sh võimaldavad ka tööl käimist. Seeläbi võib abikoerte kasutamine vähendada muude sotsiaal- ja tervishoiuteenuste kasutamise vähenemist.

Abikoera saab Soomes taotleda liikumispuudega inimene. Abikoer aitab inimest näiteks riietumisel, uste avamisel ning asjade, nt võtmete või telefoni kättetoomisel jms. Põhiline on, et abikoera taotlev inimene saaks koerast abi ning suudaks samas koera eest ka hoolt kanda. Soomes saab liikumispuudega inimene abikoera tasuta, koera ülalpidamine on  inimese enda kanda.

Eestiski koolitatakse abikoeri, kuid abikoer ei ole ametlikult abivahend. Küll on abivahendina kirjas pimeda juhtkoer, kelle saamist võivad taotleda raske või sügava nägemispuudega inimesed sotsiaalkindlustusameti kaudu, kuid nendegi koolitust riiki otseselt ei rahasta. Juhtkoeri koolitavad ja teenust osutavad MTÜ Abikoerte Keskus ning SA Juht- ja Abikoerte Kool.

Vaata videosid, kuidas abikoer liikumispuudega inimest saab aidata.