Sari Haikka: ostes kutsika millerilt toetad koerte väärkohtlemist

0
1297
Soomlased on hakanud millerdajatelt kutsikaid ostma üha rohkem. / Foto: Pixabay

Soome riik kutsub soomlasi üles loobuma milleritelt kutsikate ostmisest. Lõuna-Soome Piirkondliku Haldusameti (Aluehallintovirasto – AVI) aasta kõige loetumas blogipostituses nenditakse, et soomlased ostavad üha rohkem kutsikaid, kes on pärit nn milleritelt ehk kutsikatehastest. Kõige rohkem jõuab millerite kutsikaid Soome aga läbi Helsingi sadama. Ehk siis läbi Eesti.

AVI maakonna veterinaar Sari Haikka ütleb AVISTAblogis, et soomlased on millerdajatelt hakanud  kutsikaid ostma üha rohkem, kuna e-kaubandus on massilise loomakaubanduse võimalikuks teinud.

“See, kes ostab kutsikavabrikust koera toetab sellega ka seaduserikkujaid ja loomadele kannatusi põhjustavat tegevust. Vastutus on ostjal!“ rõhutab Sari Haikka ning lisab, et ostes soodsa hinnaga kutsika millerilt oled sa ka ise osa varimajandusest. Ning võimaldad kutsikal kasvada halbades tingimustes.

See, kes ostab kutsikavabrikust koera toetab sellega ka seaduserikkujaid ja loomadele kannatusi põhjustavat tegevust. Vastutus on ostjal!

Sari Haikka osutab, et kuna koerte ebaseaduslik sissevedu on muutunud tavalisemaks, on suurenenud ka koerte heaolu probleemid. „Kutsikaid müüakse inimestele, kellel pole aega, raha, teadmisi ega võimalusi elusolendi hoolitseda,“ märgib Lõuna-Soome Piirkondliku Haldusameti veterinaar.

Soome ebaseaduslikult just väikeseid segaverelisi koeri, keda Soomes saada ei ole / Foto: Pixabay

Sari Haikka on varem Soome rahvusringhäälingule YLE-le ka rääkinud, et peamiselt tuuakse Soome ebaseaduslikult just väikeseid segaverelisi koeri, keda Soomes saada ei ole. Chihuahua, bullterjerite ja buldogite tüüpi koeri. Koeri tuuakse Soome kas Eestist või siis Eesti kaudu riikidest, kus marutaud on veel levinud – Venemaalt, Valgevenest, Poolast ja Rumeeniast. Eestit kasutatakse transiitmaana just põhjusel, et Euroopa Liidu riikide vahel ei ole nii põhjalikku tollikontrolli kui nt Soome ja Vene piiril või lennujaamades.

Allikad: Aluehallintovirasto AVISTAblogi; YLE.fi

Ebaseaduslik koerakaubandus käib peamiselt läbi kas Eestist või siis Eesti kaudu. / Foto: Pixabay