Täiendatud: Ilutulestiku piiramise poolt on hääle andnud 1798 inimest

0
923
Rahvaalgatus taotleb ilutulestiku ja muidu paugutamise piiramist. / Foto: Canva

TÄIENDATUD: 30. detsembri varahommikuse seisuga on ilutulestiku piiramise ettepaneku poolt andnud hääle 1798 inimest. Selleks, et ettepanek riigikogus arutluse tuleks on hääled koos. Samas selleks, et riigikogu ilutulestiku piiramist ka tõsiselt võtaks vajab ettepanek oluliselt rohkem hääli. Hääletada saab kuni 3. veebruarini.

Erakond Eestimaa Rohelised teeb riigikogule ettepaneku täiustada pürotehniliste toodete müügi ja kasutamise regulatsiooni. Etnomuri kiidab nende ettepaneku ainuüksi sellepärast heaks, et ilutulestik on paljude koerte ja ka teiste loomade jaoks piin.

Roheliste ettepaneku järgi tuleks piirata ajaliselt teatud pürotehnika müüki ning s.h keelata pürotehniliste toodete kasutamine loomade varjupaikade, loomaaedade, loomaparkide, haiglate, hoolde- ja vanadekodude, lasteasutuste jt haavatavate sihtgruppide vahetus läheduses. Samuti loodus- ja maastikukaitsealadel ning hoiualadel ja nende läheduses.

Kuna koeral on inimesest palju teravam kuulmine, võib tugev heli tekitada talle isegi füüsilist valu.

Rahvaalgatuses tuuakse ka välja, et teiste seas (lapsed, haiged jne) on müra ja valguse suhtes tundlikud ka loomad. Ning et koerad võivad võtta paugutamist rünnakuna ja tunnevad end ohustatuna. Algatuse seletuskirjas märgitakse ka tuntud fakti, et loomade varjupaikade täituvus on aastavahetusel alati suurem, sest paanikas koerad põgenevad kodust. Kuna koeral on inimesest palju teravam kuulmine, võib tugev heli tekitada talle isegi füüsilist valu. Heal juhul satuvad eksinud koerad varjupaika, halvimal juhul hukkuvad võõras keskkonnas.

Lisaks leitakse rahvaalgatuses, et kohalikud omavalitsused võiksid kaaluda absurdse raiskamise lõpetamist ja suunata ilutulestiku rahad kasvõi loomade varjupaikade toetuseks või üldiseks heakorraks.

Etnomuri on selle rahvaalgatusega nõus ja kutsub kõiki koerasõpru selle mõistliku rahvaalgatuse poolt hääletama. Oma hääle saad anda siin.