Puugid ei maga – koera tuleb nende eest kaitsta ka praegu

0
149
Soe talv hoiab ka puugid tegusena. / Foto: Canva

Tänavune soe talv hoiab liikvel ka puugid. Mis tähendab, et kui tavaliselt kaitseme koeri puukide eest kevadest-sügiseni, siis sel aastal vajavad koerad ja kassid puugikaitset ka praegu.

Etnomuri uuris Eesti Väikeloomaarstide Seltsilt, kas ja kuidas ning millega oma koera puukide eest kaitsta. Meie küsimustele vastab seltsi president DVM, PhD Ingrid Hang.

Kas teie hinnangul peaks puugirihma kandma või tilkasid manustama ka praegu?

Kirbud võivad levida aastaringselt tänu oma keerulisele elutsüklile. Puugil on põhiliselt kaks aktiivsusperioodi: kevad ja sügis, neist esimene on olulisem. Puugid muutuvad aktiivseks siis, kui keskmiseks ööpäevaseks temperatuuriks on +5° C ehk neid võib leiduda ka ebatavaliselt sooja talve korral. Kuna nii kirbud kui ka puugid levitavad haigustekitajaid, siis on soovitav nende eest enda lemmikut kaitsta.

Puugid muutuvad aktiivseks siis, kui keskmiseks ööpäevaseks temperatuuriks on +5° C ehk neid võib leiduda ka ebatavaliselt sooja talve korral.

Mis on teie hinnangul kõige parem kaitsevahend, kaelarihm vs. täpilahus?

Müügil on erinevad preparaadid kirbu-ja puugitõrjeks: nahapealsed “spot-on” tilgad ehk täpilahused, karvadele piserdatavad lahused, tabletid ja kaelarihmad. Kuna loomad on erinevad (koertel ja kassidel erinevad toimeained, vanus, karvkate, allergilised reaktsioonid, sobivus, tervislik seisund), siis soovitan pöörduda loomaarsti poole, et leida enda lemmikule sobivaim antud valikust.

Foto: Canva

Kindlasti tasub meeles pidada, et ühe pere kõikidele lemmikloomadele tuleks parasiiditõrjet teha üheaegselt, et tõrje oleks efektiivsem!  Vastavalt looma vanusele ja kehakaalule valitakse sobiv doos. Kui manustada soovitatud doosist väiksem kogus, ei ole see mitte kokkuhoid, vaid ravim ei toimi piisavalt efektiivselt ning ei saavutata vajalikku kaitset.

Kui tegemist on täpilahusega, siis tuleks kindlasti jälgida, et kogu ravim satuks nahale, mitte karvadele. Kindlasti tasuks tutvuda tootejuhistega – osade täpilahuste kasutamisel ei tohiks looma pesta paar päeva enne ja pärast rohu panemist.

Enamasti on ravimkaelarihma toimeaeg on pikem kui täpilahusel, kui rihma kantakse pidevalt. Üldiselt ei ole soovitatav  ravimkaelarihmadega ujumas käia! Kindlasti tasub ära märkimist, et kui peres on väikeseid lapsi, siis peaks jälgima, et lapsed peseksid käed peale kokkupuudet ravimkaelarihmaga!

Ravimkaelarihma efektiivsus võib sõltuda karvastiku tihedusest – mida tihedam karv, seda halvem on ravimkaelarihma kontakt nahaga. Lisaks võib ravimkaelarihm olla ohtlik kassidele, kes jalutavad iseseisvalt, jäädes kogemata rihmaga kuhugile kinni.

Millist konkreetset puugikaitsevahendit teie soovitaksite?

Iga loomaomanik peab valima enda lemmikule sobivaima vahendi! Näiteks, kui koerale meeldib väga ujumas käia igapäevaselt, siis ilmselt oleks tableti manustamine kõige mõistlikum, et saavutada lubatud puugi-ja kirbuvastane efektiivne toime tootel märgitud aja jooksul.

Mida arvate lemmikloomapoodides müüdavatest looduslikest puugi-kirburihmadest jms vahenditest?

Lemmikloomapoodides saadavate looduslike puugi-ja kirbutõrjevahendite efektiivsus ei ole teaduslikult tõestatud.

See, kas valida puugitõrjeks täpilahus või puugirihm, sõltub koera karvkattest ja elustiilist. / Foto: Canva