Politseikoer Sharky pidas kinni inimest pussitanud noormehe

0
1178
Pussitaja tabanud politseikoer Sharky on Eestis aretatud malinois. / Foto: Marianne Ubaleht, Politsei- ja Piirivalveamet

Pühapäeval, 26. jaanuaril kella 22.25 paiku teatati Häirekeskusele, et Ämari alevikus pussitati korduvalt 29-aastast meest. Koerajuht Julia Eesalu juhtimisel tabas politseikoer Sharky sündmuskohalt põgenenud 17-aastase kahtlustatava ja leidis noa, mida pussitamisel kasutati, teatas politsei- ja piirivalveamet.

Juhtivkoerajuht Erkki Aivola sõnul edastati väljakutse piirkonnas töötanud patrullidele ning sündmuskohale suundus ka koerapatrull. Kiirabi toimetas kannatanu haiglasse.

Kahtlustatav põgenes sündmuskohalt enne politsei saabumist. „Koerajuhid märkasid kirjeldusele vastavat noormeest Ämari alevikus Lennu tänaval ühe maja nurgal, kuid politseiautot nähes jooksis ta ära,” rääkis koerajuht. Jäljeajamiseks võeti appi patrullkoer Sharky, kes liikus järgnevad 15 minutit noormehe jälgedel. „Sharky juhatas politseinikud tagasi ühe maja juurde samal tänaval, kus põgenenud noormees viibis ning talle anti käsklus seisma jääda,” kirjeldas Aivola sündmusi.

Kuna noormees oli eelnevalt teist inimest rünnanud, oli alust arvata, et ta võib olla ohtlik ka kõrvalistele inimestele ja politseinikele. „Nooruk ei peatunud ka hoiatusele koera kasutamise kohta,” kirjeldas Aivola sündmusi. Politseikoerale anti käsklus kahtlustatav kinni pidada. Kiirabi osutas kinnipeetule kohapeal esmaabi.

Pärast kinnipidamist avaldas mees, et oli ründamiseks kasutatud noa samal tänaval ära visanud. Koos teenistuskoeraga suunduti väidetavale aadressile asitõendit otsima. Sharky leidis noa maja lähedalt muru seest.

Parimaks Põhja prefektuuri patrullkoeraks pärjati malinois Sharky (koerajuht Julia Eesalu). / Foto: Marianne Ubaleht, Politsei- ja Piirivalveamet

Politseinikud pidasid noormehe kahtlustatavana kinni. On käimas kriminaalmenetlus karistusseadustiku paragrahvi järgi, mis käsitleb raske tervisekahjustuse tekitamist (KarS § 118). Noormees on politseiga varasemalt korduvalt kokku puutunud ning ta on kahtlustatav veel mitmes kuriteos, sealhulgas ka vägivallakuritegudes. Prokurör Marika Kreutzberg sõnas, et kahtlustatava varasem taust viitab, et vabaduses võib ta jätkata kuritegude toimepanemist ning hoolimata noorest east on vajalik tema vahistamine. Prokuratuur taotleb vahistamist homme, 28. jaanuaril.

Eestis sündinud Sharky, täisnimega Happy Hooligan Attila (kasvataja Reelika Reilson) on 4-aastane belgia lambakoer malinois, kes valiti Põhja prefektuuri 2019. aasta parimaks patrullkoeraks. Sharky ja koerajuht Julia Eesalu tegid eeskujulikku tööd möödunud suvel Telliskivi tänaval toimunud tulistamise sündmuskohal, kust terava ninaga koer leidis kaks kuulikesta.

Mullu septembrikuus leidis Sharky koostöös kriminaalpolitseiga suvila territooriumi ja selle lähiümbruse läbiotsimisel kõrge rohu seest musta prügikoti, milles oli suures koguses kanepit. Juunikuus aitas Sharky Maardu lähistel kinni pidada ohtliku mehe.