Pealtnägija: Sinirebase hoiupaik võib tegeleda illegaalse koerakaubandusega

2
4468
VTA ametnikud tunnistasid „Pealtnägijale“, et koerte smugeldamine Eesti idapiiril käib nende nina all, kuid nad ei tea, kes seda organiseerib. Foto: Pixabay

Eilse „Pealtnägija“ järgi tuuakse juba aastaid Idast Eestisse illegaalselt koeri ning sellesse kahtlasesse ärisse võib olla segatud ka Sinirebase tänaval asuv MTÜ Loomade Hoiupaik.  Hoiupaik vahendab väidetavalt Venemaa kodanike varjupaika jäetud koeri, nii täiskasvanuid kui ka kutsikaid, keda ei saaks vanuse tõttu legaalselt Euroopa Liitu sisse tuua.

„Pealtnägija“ väitel võltsib Tallinna loomade varjupaik ka koerte dokumente ning paneb, väidetavalt, Venemaa riigikoodiga kiipe – taaskord väidetavalt, Eestist leitud või varjupaika toodud koertele.

Veterinaar- ja toiduamet (VTA) on aastate jooksul avastanud Tallinna loomade hoiupaigas mitmeid probleeme, s.h ka Vene koerte illegaalset maaletoomist. VTA ametnikud tunnistasid „Pealtnägijale“, et koerte smugeldamine Eesti idapiiril käib nende nina all,  kuid nad ei tea, kes seda organiseerib. VTA esindaja ütles pealtnägijale ka, et nad on alustanud maksu- ja tolliametiga (EMTA) tihedat koostööd selgitamaks, kuhu koerad Eestis edasi liiguvad.

„Pealtnägija“ 26. veebruari saadet saad vaadata SIIN. Loomade hoiupaiga lugu on saates kohe esimene.

Lugu jätkub pildi all. 

Soome politsei väitel on just Eesti illegaalse lemmikloomakaubanduse transiitmaa. Foto: Pixabay

Eesti kui koerte salakaubanduse transiitmaa

Etnomuri uuris juba 21. veebruaril nii politsei- ja piirivalveametilt kui ka maksu- ja tolliametilt (EMTA), kuidas koerte maaletoomist meie Idapiiril kontrollitakse ning kui tihti üleüldse uuritakse, kas piiriületajaga  kaasa oleval koeral/kutsikal on dokumendid korras. Esitasime päringu, kuna Soome politsei väitel on just Eesti illegaalse lemmikloomakaubanduse transiitmaa, st et salakaubana või võltsitud dokumentidega koerad ja millerdajate kutsikad liiguvad Soome just läbi Tallinna sadama.

Soome politsei osutab oma veebilehel ka, et lemmikloomade salakaubandus on tõusnud relva- ja narkokaubanduse järel oma mahult organiseeritud kuritegevuses kolmandale kohale.

Millerdajate ehk kutsikavabrikandid müüvad kutsikaid sageli võltsitud dokumentidega ja vahendavad lemmikloomi ka EL-i välistest riikidest. Foto: Pixabay

EMTA tolliosakonna arendusspetsialist Aleksander Miksjuk ütles, et kuna Euroopa Liidu sisene liikumine on vaba, siis liikmesriikide vahelises liikumisel dokumente ei kontrollita. „St kui isik siseneb Euroopa Liitu nt Ukrainast Poola kaudu ning suundub Soome, sh läbib Eestit, siis kontroll teostatakse Poola tolli poolt Poola-Ukraina piiril,“ lisas EMTA esindaja.

Miksjuki sõnul lähtub toll piiril koerte dokumentide kontrollimisel vajadusest. „Toll lähtub isikute ja lemmikloomade kontrolli suunamisel riski hindamisest, st kontrolli teostatakse vastavalt vajadusele,“ ütles Miksjuk ja lisas, et: „Reeglina Eesti-Venemaa piiril kontrollitakse kõikide lemmikloomade dokumente.“

EMTA esindaja sõnul saab edasimüügi eesmärgil Eestisse toodavate loomadega riiki siseneda ainult Luhama piiripunktis. „Teatud riikidest sisenedes peab loomal olema täiendavalt tehtud tiitrimine,“ selgitas Miksjuk. „Kui reisitakse kaubandusliku eesmärgiga (looma üleandmine teisele omanikule, olenemata, kas tasuta või tasu eest), siis peab loom läbima piiril veterinaarkontrolli.“

EMTA sõnul teevad nad lemmiklooma salakaubanduse takistamiseks koostööd nii veterinaar- ja toiduametiga kui ka kolleegidega teisest liikmeriikidest lähtudes oma pädevusest.

2 KOMMENTAARID