Milline tõug sinu elustiili ja võimalustega sobib?

0
3441
Alati ei pruugi nn „lemmiktõug“ sulle sobida, ja tekib küsimus, kuidas siis tõukoera kutsikat valida, et hilisem kooselu probleemivabalt kulgeks. Foto: Canva

Meil, koerainimestel, on on kindel nägemus „õigest“ koerast. Ehk siis on meil kindlad eelistused, millist koera me oma sõbraks tahame. Ühed meist eelistavad lapsepõlve kaisuloomi meenutavaid pisikesi ja karvaseid, teised peavad selleks ainuõigeks koeraks suurt ja jõulist elukat. Iseküsimus on, kas meie lemmiktõug meie eluviisi ja -stiiliga ka tegelikult sobib.

Nõukaaegne hittfilm „Minu juurde, Muhtar“ muutis 60-70-ndatel paljude jaoks selleks „ainuõigeks“ koeratõuks saksa lambakoera. Foto: IMDb.com

Eelistused tekivad meil ilmselt lapsepõlves ja/või tekivad need mõne telesarja- või filmi najal. Mina armastan saksa lambakoeri ja seda just lapsepõlves nähtud filmide nagu „”Minu juurde, Muhtar“, „Koer Tsivili seiklused“ ja Šariku (Neli tankisti ja koer) tõttu. Kõigis neis olid kangelasteks nutikad saksa lambakoerad. Kui ekraanidele ilmus „101 Dalmaatsia koera“, siis tahtsid vähemalt lapsed endale just dalmaatsia koera ning nende populaarsus kasvas hüppeliselt üle kogu maailma.

Miks peaks lemmiktõust siiski loobuma?

Teatud koeratõu eelistamine ei tähenda siiski, et sinu lemmiktõug sulle ja sinu perele ka sobib. Seega, enne koera võtmist tuleb endale selgeks teha, mida sinu lemmiktõug endast kujutab. Kui palju hoolt ja vaeva antud tõug vajab.

Esiteks uuri, kui energiline su lemmiktõug on ning kui palju ta vajab tegelemist ja liikumist. Eks tegelemist, jalutamist ja kaisutamist vajavad kõik koerad, kuid mõned tõud on siiski „lihtsamad“ pidada kui teised. Teised vajavad aga väga palju tähelepanu ja koolitust, et nendega kooselu oleks probleemivaba ja mõnus. Näiteks vajavad mõned tõud pidevat karvahooldust ning ajavad korralikult karva. Teised on sedavõrd häälekad, et korterelamutes võib naabritega probleeme tulla. Kolmandad võivad olla aga nii isepäised (iseseisvad), et nende nende koolitamine nõuab omanikelt nutikust, kannatlikkust ja suurt huumorimeelt.

Eks tegelemist, jalutamist ja kaisutamist vajavad kõik koerad, kuid mõned tõud on siiski „lihtsamad“ pidada kui teised.

Näiteks, Eestiski üha popimaks muutuv haski on aretatud kelgu- ja jahikoeraks. Ehk siis tahavad nad hirmpalju liikuda. Ning on ka isepäised. Haski on vastupandamatu oma siniste silmadega, ta on armas ja ilus, kuid… Kui sul pole jaksu, aega ega ka soovi teha temaga iga päev, rõhutan – iga päev, pikki jalutuskäike ning koer veedab enamiku oma päevast üksi aias või kodus, siis ära haskit võta. Üksi jäetud, vähe jalutatud haski leiab endale ise tegevust… Kas siis su kodu ümber disainides või väljaspool sinu koduaeda seigeldes. Haskiga on sarnased paljud teisedki koeratõud, kes on aretatud pidevaks liikumiseks ning tegutsemiseks.

Kui sa armastad karvikuid, kuid sul ei ole aega ja tahtmist iga päev koera harjata, siis vali lühikarvaline tõug. Kui sa ei saa, ei oska või ei taha koera esimestel eluaastaastatel tema koolitamisele pühenduda, siis loobu teenistus- ja töökoerte tõugudest. Esimeste all mõtlen siis saksa ja belgia lambakoeri, dobermanne jt ning töökoerte all erinevaid karjaajamiseks või jahiks aretatud ülienergilisi ja äärmiselt nutikaid karja- ja jahikoera tõuge.

Haski on ülinunnu, kuid vajab ka märkimisväärselt rohkem liikumist kui näiteks pisike chihuahua. Foto: Pixabay

Muretse ketikoera asemel turvateenus!

Kui sa annad endale tõugu valides aru, mida antud koer inimeselt nõuab ning tunnistad endale ausalt, kas oled selleks valmis, siis sujub ka sinu kooselu koeraga muretult. Ning sa ei pea koerast loobuma, kui „avastad“, et oi – ma ei saa temaga hakkama. Koerast loobumise võimalus on ju viimane, mida sa kutsikat võttes mõtled, või mis?!

Ja muidugi. Need nn valvekoerad. Kui sa tahad suurt ja hirmuäratavat koera oma aeda (ja keti otsa) vaid selleks, et kurikaelu eemale hoida, siis loobu koeravõtust! Koer on karjaloom, intelligentne ja tundeline olevus ning vajab sinu kui karjaliikme seltsi. Koera ketis hoidmine ei ole tema suhtes aus ega ka hooliv. Pättide ja varaste eemalehoidmiseks muretse korralik turvauks ja -lukk ning osta valveteenus – tuleb odavam ja muretum ka: pole vaja jalutada, toita, vaktsineerida, ravida ja kallistada.

Ketikoera asemel osta koju turvateenus – tuleb odavam ja muretum! Foto: Pixabay

Ka segaverelisest kutsikast saab aimu, milliseks ta kasvab

Nii, mida aga teha segavereliste koertega, kelle sugupuu pole teada? Kuna kõik segaverelised on tänapäeval ikkagi segud tõukoertest, siis võib, vähemalt täiskasvanud koera, puhul oletada, mis tõud tema sugupuus on esinenud ning mida temast on oodata. Ja kutsika puhul näeb ära selle, kui suureks koer kasvada võib. Kutsikate energiataseme saad teada, kui neid pikemalt jälgida. Eks segeverelise võtmine ongi nagu põrsa kotis ostmine, kuid ka segavereline on koer ja pakub sulle samavõrd armastust kui puhtatõuline.

Mida pikem karv, seda rohkem vajab koer ka sagedast või koguni igapäevast karvahooldust. Foto: Pixabay

Mida tasub endalt küsida?

Infot konkreetsete tõugude kohta leiad eesti keeles nii vastavate tõuühingute ja kasvatajate kodulehtedelt kui ka Facebooki koeragruppidest.

Küsimused, mida peaksid endale esitama ja millele vastuseid otsima:

  • Kui suureks koer kasvab?,
  • Milline on tõule omane iseloom (energiatase, koolitatavus, liikumisvajadus)?,
  • Kui palju vajab koera kasukas hoolt (karvastiku pikkus ja materjal)?,
  • Milline on tõu loomupärane sotsiaalsus (suhtumine lastesse, võõrastesse, teistesse loomadesse)?
Ameerika Kennelklubi tõuge võrdlev rakendus on hea abimees saamaks selgust, kas mingi koeratõug sobib sinu elustiili ja võimalustega. Foto: Kuvatõmmis American Kennel Club veebilehelt.

Neile küsimustele saad kiire lühivastuse ka Ameerika Kennelklubi (American Kennel Club) praktilisest rakendusest, mis laseb sul koeratõuge omavahel võrrelda. Rakendus on küll inglise keeles, kuid kindlasti saab Google tõlke abil sealt endale vajaliku info kätte ka inglise keele mitteoskaja.

See rakendus annab lühikese ülevaate võrreldavate tõugude iseloomust, populaarsusest (Ühendriikides), suurusest, eluea pikkusest ning sellestki, kas antud tõug on oma loomult sobilik lastega perre ning kuidas ta teiste koertega toime tuleb. Võrdlusest saab ka teada, kui kergesti on antud tõug koolitatav, milline on karvkate ja kui suurt hoolt see vajab, milline on tõu energiatase ja isegi selle, kui palju antud tõug haukuda armastab.