Miks ühe pere koerad omavahel läbi ei saa?

0
3441
Koerte käitumise spetsialist Piret Kannike vastab, miks ühe pere koerad omavahel läbi ei saa. / Foto: Pixabay

Paljudel on kodus rohkem kui üks koer. Ning mõnikord juhtub, et need ühe karja liikmed lähevad omavahel ühtäkki tülli. Etnomuri palus koerte käitumise spetsialistil Piret Kannikesel vastata mõnele küsimusele, miks ühe pere koerad omavahel läbi ei saa. Pireti  sõnul on probleem tavaliselt omanikus, mitte koertes.

Miks ühe karja (pere) koerad üleüldse konflikti satuvad?

Põhjus on reeglina karja juhis. Inimene, kes koertega koos elab, mõjutab koerte omavahelisi suhteid.

Kuidas harjutada vana koera uue pereliikmega, uue kutsikaga?

Karja kasvamine on alati soositud, nii loomakarjas kui ka inimkarjas. Karja kasvamine tähendab et kari on elujõuline. Seega, kui jätta välja vanema koer “probleemid” oma inimkarjaga, on vanem koer kindlasti toetav kutsika lisandumisel perre. Omavaheline kokkukasvamine algab esimesest kohtumisest, mida tuleks planeerida neutraalsel pinnal – märksõna on aeg.

Sageli ei saa ühe pere koerad omavahel just kõige paremini läbi. Põhjused peituvad karja juhis ehk siis inimeses. / Foto: Pixabay

Miks mõni koer võtab uue kutsika kohe omaks, teine aga ei harjugi uustulnukaga ära?

Koerad on erinevad nagu ka inimesed. Seega ei pea kõik isendid omavahel sobima, mida vanem on koer seda vähem ta tahab pidevat mürgeldust ja kui olla küüniline siis… Hei, ega sinu koer ei soovinud endale kutsikat, sina soovisid seda. Seega see on sinu kutsikas ja ka kasvata. Rõhutan koerad on erinevad ja arvesta koera vajadustega.

Mida teha olukorras, kus noor ja vana koer on aastaid läbi saanud, kuid ühtäkki tekib nende vahel konflikt?

Karjajuht (inimene), kes peaks kogu karja hea eest seisma, ei tee seda. Inimene ei oska, ei viitsi süveneda koerte kehakeelde, seega ei saa ta aru ka koerte signaalidest. Reeglina koerad suhtlevad vabalt ja hoiatavad väga kaua enne, kui läheb füüsiliseks konfliktiks. Kui inimene ei näe signaale, kus tal tuleks vahele asutad, magab ta õige hetke maha ja järgneb agressiivne koerte omavaheline konflikt. Pea kõik koerte omavahelised konfliktid on inimese põhjustatud, kuigi on ka väikeseid erandeid.

Kuidas kaht oma pere purelevat koera lahutada?

Eesmärk on koeri kasvatada nii, et koertel ei ole põhjust, õigust ega vajadust füüsiliseks kakluseks. Alati on oluline võtta nii öelda anamnees, et välja selgitada mis antud olukorda põhjustab.

Kuidas lahutada kaklevaid koeri? Kindlasti ei tohi minna koeri jalaga ega mingi asjaga peksma, see annab veel rohkem kaklusele hoogu juurde. Naiste puhul töötab väga hästi kõva häälega karjumine (põhjustest räägin oma loengus). Muidu sobivad kõik haaramise võtted, et koeri lahutada. Sellist teadust ei ole, et kuidas koeri lahutada, kuna see on jäämäe tipp ja tegelikult tuleb tegeleda põhjustega. Muidu lõppeb konflikt varem või hiljem ühele koerale letaalselt.

SOOVITUS: Kui sul on kodus mitu koera ja nende läbisaamine pole just kõige parem, siis tasub minna kuulama Pireti loengut “Kui kodus on kaks või enam koera”. Rohkem infot saad Pireti veebilehel Kutsikas.ee.

KES ON PIRET KANNIKE?

Piret Kannike on koerte käitumise spetsialist, Eesti Kennelliidu atesteeritud koertekoolitaja ja koertekooli „Kutsikas“ omanik. Piret on ka agility-harrastaja ning ta on koertega tegelenud alates 2004. aastast.

Piret Kannike on koerte käitumise spetsialist, Eesti Kennelliidu atesteeritud koertekoolitaja ja koertekooli „Kutsikas“ omanik. / Foto: Erakogu, Piret Kannike

Piret viib Tallinnas läbi kutsikakooli kursusi, kus kasutatakse Amichien Bonding meetodit (koerakuulaja meetod). Kõikide tundide läbiv teema on sõnakuulelikkuse algelemendid, lisaks pannakse Pireti kutsikakoolis suurt rõhku kodusele kasvatusele, teiste koerte ja võõraste inimestega sotsialiseerimisele, hilisemate koera probleemkäitumiste ennetamisele, puberteediga seotud käitumise teadvustamisele omanikule ning käsklustele: istu, lama, seisa, juurdetulek, keelamine, kontakt, rihmas liikumine, premeerimine, mäng ja lõbusad trikid. Programmi on lisatud koolitusmeetod, mis põhineb klassikalisele ja operantsele tingimisele. Kutsika motivatsiooni tõstmise harjutused, lisaks kasuta ta õppimisel interaktiivseid koolitusmaterjale.