Maailma suurimal koertepeol CRUFTS osaleb ligi 20 000 koera

0
586
Foto: Crufts.org

Inglismaal on praegu käimas maailma üks tuntumaid ja suurimaid koerteshowsid – Crufts 2020, kus osaleb 200 erinevast tõust koera. Neli päeva kestvale show’le on registreeritud ligi 20 000 koera, sh 3171 koera välisriikidest. Nende seas peaks olema ka neli Eesti koera.

Osalejaid on kokku 42 erinevast riigist, Austraaliast Ukrainani. Välisvõistlejate arv on seoses Brexiti ja koronooviiruse ohuga siiski võrreldes viimase 18-ne aastaga märkimisväärselt langenud. Mulluse 3611 välisvõistleja asemel on tänavu Cruftsil vaid 3171 välismaist koera.

Kõige rohkem on sellele maailma suurima koertepeole kirja pandud erinevaid retriivereid, nii kuldseid, labradore kui ka siledakarvalisi – kokku 1664 retriiverit!

Crufts ei ole siiski puhtalt näitus, seal toimuvad ka erinevate koeraharrastuste võistlused: agility, flyball, liikumine muusika saatel (heelwork to music), kuulekuse ja rally-kuulekuse ning ka nn obreedience’ ehk mitteformaalse kuulekuse võistlused. Mis kõige vahvam, lisaks tõukoertele saavad oma ilu Cruftsil näidata ka mix-tõukoerad ehk tõuristandid.

Lugu jätkub pildi all:

Foto: Kuvatõmmis Crufts 2020 Youtube videost

Loomakaitsjad on Cruftsi vastu

Crufts on läbi aastate põhjustanud koerainimeste ja loomakaitsjate, just Ühendkuningriigi loomakaitseorganisatsiooni PETA proteste. Cruftsile on ette heidetud, et osalejad ei kohtle seal oma koeri hästi: koeri tiritakse rihmast, tõstetakse turjast, hoitakse pikalt puuris jne. PETA pole rahul ka sellega, et Cruftsil saavad osaleda kasvatajad, kes on oma koeri väärkohelnud. Näiteks, üks sagedastest Cruftsil osalejatest ja tõuringide võitjatest, Margaret Peacock, tappis mõne aasta eest eriti julmal viisil õe-venna paaritusest sündinud ups-kutsikad, kuid teda lubatakse endiselt näitustele.

Cruftsile pannakse ka süüks, tegelikult siis kõikidele koertenäitustele, et need soodustavad koeri haigeks tegevat äärmuslikku aretust, kuna võidukarikaid antakse ka haiglase välimusega koertele. Näiteks, mõned aastad tagasi, 2016. aastal võitis Cruftsi tõu parima tiitli Best of Breed (näituseliini) saksa lambakoer Cruaghaire Catoria, kelle tagajalad olid kui jänesel ja seljajoon ebanormaalselt kaldus (vaata videot). Rahvusvaheline pahameel viis selleni, et Ühendkuningriigi kennelklubi muutis reegleid ja vähemalt Inglismaal tohib näitustel esitleda ainult neid sakslasi, kes suudavad „vabalt ja ilma toetuseta seista“.

Lugu jätkub video all:

Best in Show peamised võitjad on inglise kokkerspanjelid

1891. aastal terjerite näitusena alguse saanud Cruftsi suurimad võitjad on läbi aastate olnud inglise kokkerspanjelid. See tõug on näituse võitjaks (Best in Show) tunnistatud 7-l korral. Ei tundu küll suur number, kuid teised tõud on oluliselt harvem saanud korduvalt võitjatiitli. Näiteks on neli korda Best in Show tiitli saanud iiri setterid, puudlid ja Walesi terjerid. Mõni koeratõug ei ole kunagi näituse võitjaks tulnud: Cruftsil välja antud 82 Best in Show tiitli on saanud kõigest 44 tõugu.

Huvitav on seegi, et ainult ühel korral on õnnestunud näitus võita ühe „pere“ liikmetel, iiri setteritest isal ja pojal – 1993. aastal võitis Cruftsi papa Danaway Debonair ja 1999. aastal tema poeg Caspians Intrepid (mõlema omanik Jackie Lorrimer). Väga vähestel on õnnestunud võita Crufts kahel korral ning ainult üks kennel – Afterglow  – on suutnud välja panna kaks võitjat: puudel nimega Afterglow Maverick Sabre võitis Cruftsi 2014-l ja samast kennelist pärit ameerika kokkerspanjel Afterglow Miami Ink võitis Best of Show tiitli 2017. aastal. 2019. aasta Cruftsi Best in Show võitis Belgia külaline, papillon Planet Waves Forever Young Daydream Believers ehk Dylan.

Lugu jätkub pildi all:

Foto: Kuvatõmmis Crufts 2020 Youtube videost

Koroonaviiruse levik seadis Cruftsi toimumise ohtu

Crufts toimub hoolimata koroonaviiruse ohust, kuigi kaalumisel oli ka suurshow ärajätmine. Näituse organiseerijad järgivad küll WHO ja Ühendkuningriigi juhiseid osalejate ohutuse tagamiseks.

„Peame juhinduma faktidest ja kõige ajakohasemast meditsiinilisest teabest ning praegu pole Inglismaa rahvatervise ameti nõuanded muutunud – kõige tõhusam, mida inimesed saavad enda kaitseks teha, on veenduda, et nad pesevad käsi 20 sekundit või rohkem. Valitsus on öelnud, et praegu on “oluline, et inimesed tegutseksid tavapäraselt”,“ seisab Cruftsi 4. märtsi avalduses.

Cruftsi korraldajad on siiski kasutusel võtnud meetmed, mis aitavad osalejaid ja külastajaid kaitsta. Tualettides ja söögikohtades on üleval meeldetuletused käte pesemise vajadusest ning igal pool on saadaval käte desinfitseerimise pudelid.

Cruftsi näituseringide jookse ja koeraharrastuste võistlusi saab jälgida ka otseülekannetest ning hiljem neid vaadata ka Youtubest.