Loomakaitse liit päästis autos elava kutsika

0
1807
23. veebruari õhtul autos päästetud kutsikas on veterinaaride hoole all. Foto: Eestimaa Loomakaitse Liit,Facebook

Kutsikas viibis väidetavalt vähemalt teist päeva Tallinnas, Sakala 22 maja juures seisvas autos ning loomakaitsjad kahtlustasid, et kutsikal pole piisavalt vett, toitu, hingamiseks õhku, kirjutab Eestimaa Loomakaitse Selts oma Facebooki lehel.

Liit reageeris Eesti koerainimeste Facebooki grupi postitusele, kus teatati, et Sakala 22 maja juures olevas tühjade rehvide ja Poola numbrimärgiga autos viibivad juba teist päeva sees koerad. Lisatud videost on näha, et koeri on autos mitu ja nende põhielukohaks on auto pakiruum, kaanes on ava, kust vähemalt üks koertest pääses auto salongi liikuma.

„Reageerisime kohe ja teatasime hädaabinumbrile 112. Meilt võeti andmed ja lubati edastada kõik politseile. Alati palume neilt ka kohest tagasisidet. Mõne aja pärast helistaski politsei salastatud numbrilt (kindla peale minek, et ei saaks neile tagasi helistada, kui on küsimusi ja asi saaks ikka keerulisemaks ja pikemaks minna),“ kirjeldab Loomakaitse liit tegutsemist nende koerte päästmiseks.  Liit palus alguses tulutult abi just politseilt, kellel on ainuõigus kellegi autosse sisse murda.

See päästetud koer elas autos ja olevat seal kinni olnud vähemalt kaks päeva. Foto: Eestimaa Loomakaitse Liit, Facebook

„Meile anti teada, et juhtum edastati MUPO’le (Tallinna Munitsipaalpolitsei Amet – toim), kes Tallinnas tegeleb koerte ja kasside pidamise eeskirjade kontrollimisega. Üritasime küll selgitada, et siin pole MUPO’l midagi teha, sest me ei palu pidamistingimusi kontrollida, vaid koerad on autos juba kaks päeva ja nende elu võib ohus olla. Kahjuks oli politsei väga konkreetne ja ütles, et nemad ei lähe ning tegeleb MUPO,“ selgitab liit, kuidas politsei neid alguses aidata ei soovinud. Loomakaitsjad jäid siis ootama MUPO kõnet.

„Kahjuks läks nii, nagu alati. MUPO telefonilt 14410 (ka see telefon toimib ainult ühepoolselt) tagasi helistanud proua teatas, et kontrollisid ja autos on üks koer, kes magab. Rohkem neil pädevust, võimalusi ja volitusi polevat. Nende pädevus piirdus siis paraku autoaknast sissevaatamisega ja nende arvates oligi kõik korras. Selgitasime siis ikkagi, et autoaknast ei saa hinnata koera tervislikku seisundit, kas tal on piisavalt vett, sööki, mis temperatuur on autos, kas piisavalt õhku jne,“ jätkab liit koerapäästmise loo kirjeldust. Kuna MUPO politseid olukorrast siiski ei teavitanud, siis helistas Loomakaitse liit ise uuesti politseile.

„Helistasime siis ise uuesti 112 ja selgitasime uuesti olukorda ning teavitasime, et varsti läheb keegi tavakodanikest seal autoaknaid lõhkuma, kui politsei kohale ei lähe. Seekord siis tundus, et mõjus ja politsei läks kohale,“ kirjutab Eestimaa Loomakaitse Liit, kes palus politseilt ka tagasidet tegeliku situatsiooni kohta.

„Olukorra pädevaks hindamiseks oli nõus kohale minema Karin Seppar, keda tundes teadsime, et saame talle loota, kui vaja on konkreetsemalt olukorda selgitada. Õnneks helistas kohapealt meile ka Elery, kes andis telefoni üle politseile, kellele saime selgitada, et palume koera enda hoole alla ning nende poolt kogu sündmuse koos fotodega fikseerida. Siinkohal tänu politseile, kes viimaks tegutsema asus, päästeameti välja kutsus, et see autoukse avaks ning koera meie hoole alla andis.“

Kuigi algselt videol on näha kahte autos olevat koera, leidis politsei autos vaid ühe koera. Politsei andis koera üle Eestimaa Loomakaitse Liidule ning liit viis koera veterinaaride hoole all. Loomakaitse liit esitab juhul, kui neil õnnestub tuvastada koera omanik, vastavad avaldused nii politseile kui ka veterinaar- ja toiduametile.

Eestimaa Loomakaitse Liit on viimastel nädalatel saanud mitmeid teateid erinevate kaubanduskeskuste juures kutsikate abil kerjavatest mustlastest. „Kõige tõenäolisemalt oli seegi auto ja koer üks nende omadest,“ lisab liit. „Ka nende kerjuste teemal olema abi saamiseks pöördunud mitmel korral politsei poole, kuid saanud jälle MUPO’lt vastuse, et kerjamine pole keelatud ja nad ei saa midagi teha. Tegelikult ikka saavad küll ehk kohapeal fikseerida olukorra ja enda pädevuse puudumisel viia kutsikad kas või Paljassaare varjupaika, kust siis VTA juhtumi üle võtaks. Üsna lihtne ja loogiline süsteem, kuid paraku ei toimi või ei tulda selle peale,“ märgib liit oma postituses.

Liit palub ka kõigil, kes näevad Tallinna kaubanduskeskuste juures inimesi koerte abil kerjamas, teha pilte ja videosid ning helistada koheselt nende infonumbrile 51 946 146. „Loomakaitse liidu arvates pole selline loomade abil kerjamine tolereeritav. Üldjuhul sunnitakse kutsikad veetma päev otsa ilma toidu ja veeta ühes kohas ning teades, et normaalses konditsioonis kutsikad paigal ei püsiks, kahtlustame ka nende uimastamist,“ rõhutab liit.

Lugu on täiendamisel.

Etnomuri on palunud kommentaari politseilt, kelle tegevusele Eestimaa Loomakaitse Liit etteheiteid teeb.

"CHICAGO EESTI MOODI EHK KUIDAS 3 TUNDI KESTNUD NÄRVIDE MÄNGUGA SAI AUTOST PÄÄSTETUD VÄIKE KOERAKE". 🙏🚒Tänane õhtu…

Posted by Eestimaa Loomakaitse Liit on Pühapäev, 23. veebruar 2020