Läti peni tegi kaasa 101 km pikkuse ultrajooksu Taliharja Vanakuri

0
1344
Foto: Estonian ACE Adventure / La Sportiva

Eelmisel nädalavahetusel toimunud 101 km pikkuse ultrajooksu Taliharja Vanakuri tegi kaasa ka registreerimata Läti koer, kirjeldab jooksu korraldaja Estonian ACE Adventure Team Youtubes.

Etnomuri toob ultrajooksu kirjelduse täies ulatuses siinkohal ära. Videot jooksust ja maratonijooksjast koerast näed allpool.

Start anti 11. jaanuaril 2020 Lätimaal Kornetis, kust kell 12 asusid vaprad sport-matkajad teele Paganamaa suunas.Kõigile üllatuseks liitus kohe Kornetist võistlejatega kohalik musta-valge kirju koer, kes hoidis tuttavatel mägistel järvede vahel kulgevatel radadel tempot võistlust liidritega. Kiiremad jooksjad tempoga ca 12 km tunnis, kuid koer suutis seda ületada, tehes nina poolt juhitult haake ja kõrvalepõikeid metsa.

Pikale distantsile jäi neli kontrollpunkti märgilistes asukohtades – Paganamaa vaatetornis, Eesti lõunatipu matkaonnis, Tellingumäe vaatetornis ja RMK Kivi matkaonnis Karula Rahvuspargis. Igast kontrollpunktist pidid võistlejad kaasa võtma spetsiaalse graveeritud medaljoni. Lisaks kontrollpunktidele oli rajal kaks joogipunkti – filmi-Vargamäel ja Alumati järve ääres ning kesklaager Mõniste Talurahvamuuseumi koolitares, kus kõigis võistlejad pisut kosutust said.

Foto: Estonian ACE Adventure / La Sportiva

Rajaolud olid rasked ja mudased – näiteks Filmi-Vargamäel tuli ületada ülesküntud põld ja lõunatipu poole rühkida soisel metsasihil. Kesklaagrisse jõudsid kõige kiiremini ratturid ja jätkasid peagi teed.

Koos jooksjatega saabus Mõnistesse ka Kornetist alustanud koer. Pikk distants andis kutsule juba veidi tunda ja ta veetis punktis puhates ja süües pea tunni. Siis sai aga seiklusjanu Läti krantsist jagu ja ta liitus seekord rajal rahulikumalt kulgevate jalgratturitega, kelleks olid Tauno Antsmäe ja kogenud seikleja EV presidendi kantselei direktor Tiit Riisalo. Koer tegi ka raja teise poole väikeste puhkepausidega täiesti vabal tahtel kaasa ja jõudis Ähijärve ääres asunud finišisse kell 22.41 õhtul. Kokku kulus koeral 101 km läbimiseks 10 tundi ja 41 minutit!

Kiireimad ratturid olid raja läbinud pisut alla kuue tunni – võitjaks Andrei Gristsenko. Kui finišipaigas Karula Rahvuspargi külastuskeskuses võistlusjärgset melu nautinud Taliharjalistele kohale jõudis, et koer oli teinud läbi kogu selle pika karmi trassi, puhkes keskuses tõeliselt eufooriline melu!

Inimesed olid looma kangelaslikust sooritusest vaimustuses ja ei väsinud teda tunnustavalt patsutamast ja sügamast. Jooksjatest võidumeheks olnud Leivo Sepp (aeg 9 tundi 15 minutit) viis läbi autasustamis tseremoonia serveerides neljajalgsele ultrasportlasele paki sardelle, millised viimane ühe ampsu kaupa konsumeeris. Janu kustutamiseks kulus kaks suurt supikaussi vett. Ka naiste 101 km jalgsiretke võitja Marjaliisa Umb (aeg 11 tundi 40 minutit) oli koera saavutuse üle imestunud ja avaldas sügavat lugupidamist. Loomulikult sai koer peakorraldajalt Silver Eensaarelt kaela ka medali ja ülejäänud õhtust ja ööst suurema aja veetis ta pehmel nahkdiivanil pikutades.

Mõlema distantsi finišis ootas lõpetajaid kuumaks köetud Võrumaa UNESCO maailmapärandi osaks olev pärl – savvusann ehk suitsusaun. Koer pesemisele ja vihtlemisele suurt tähendust ei omistanud ja püsis soojas toas. Võistlejad saabusid Karulasse läbi kogu öö – viiamsed lõpetajad Lauri Malsroos, Kaarel Lapimaa ja Dace Blese Lätist jõudsid kohale kümme minutit pärast kella 6 hommikul, saatjaks lõõtsuv tuul.

Hommikul seisid korraldajad silmitsi küsimusega – mida teha kangelasliku kutsaga?

Päris niisama teda Karulasse omapäi jätta tundus südametu – liiatigi keeldus koer saavutatud kuninglikust positsioonist – rohketest hellitustest ja pehmest nahkdiivanist – loobumast. Lõpuks õnnestus koer vorsti abil siiski mikrobussi meelitada ja peakorraldaja sõidutas ta Krabi küla ja Korneti vahele jäävale Eesti-Läti piirile. Seal võttis bussist väljunud koer kohe koduse lõhna üles ja sörkis rõõmsalt saba liputades Korneti poole.

Pärast googeldades ja teiste kogemusi kuuldes ilmnes, et koera rännuhimu on teda ka varem sekeldustesse viinud – temast on avaldatud sügisel isegi artikkel Lõunalehes, kus ta Krabi küla elanike abil tagasi koju saadeti. Krabi asub aga Kornetist vaid 8 km kaugusel – seekord oli vapper peni ette võtnud eelmistega võrreldes ikka väga võimsa rännaku!

Allikas: Estonian ACE Adventure, Wilderness.ee