KUUM Läti TV avas kutsikate salakaubanduse skeemi

0
3921
Läti riigitelevisiooni LTV7 28. veebruari saade "Isiklik toimik“ avastas, et läbi Läti käib meeletu kutsikate illegaalne vedu nn jõukatesse EL-u riikidesse. Foto: Kuvatõmmis LTV7 saate "Isiklik toimik“ Youtube videost.

Läti on tihedalt seotud tõukoerte ja -kasside illegaalse salakaubandusega kolmandatest riikidest jõukatesse Euroopa riikidesse, selgub Läti riigitelevisiooni LTV7 28. veebruari saatest “Isiklik toimik“ („Личное дело”). Saade ise on järelvaadatav ja ühte lõiku sellest saad vaadata ka allpool!

Etnomuri teeb saatest üldise kokkuvõtte, kuna kutsikavabrikantide illegaalne salakaubandus lokkab ka Eestis ning puudutab kõiki tõsiseid koerasõpru ning ka Eesti vastavaid ametiasutusi. 

LTV7 saatetiim toob välja, millise skeemi järgi kutsikate salakaubandus Valgevenest Lätti ja sealt edasi teistesse Euroopa Liidu riikidesse toimub. Lätti smugeldatakse illegaalseid tõupaberiteta tõukoera kutsikaid erinevate ja kergelt leitavate kullerite abil. Sellised kullerid aitavad vormistada koertele „õiged“, kuid fiktiivsed dokumendid: vetpassid, vaktsineerimistõendid ja soovi korral ka „ametlikud“ tõupaberid. Illegaalse kutsikaäriga on seotud nii Läti ja EL riikide vahendajad ning veterinaarid kui ka Läti, Valgevene ja Ukraina tõukoerte kasvatajad. Illegaalseid loomi tarnitakse üle maailma laiali, kõige popimad sihtkohad on Rootsi, Saksamaa, Suurbritannia ja isegi Kanada.

Kutsikad “seadustatakse” Lätis

Pool aastat kestnud uurimise tulemusena avastasid Läti ajakirjanikud, et salakaubana sissetoodud koerad ja kassid „legaliseeritakse“ Lätis või Läti vahendajate abil: neile pannakse Lätis kiip ja vormistatakse europass (veterinaarpass). Seejärel müüakse need koerad/kassid juba legaalsete ja tõupuhaste loomadena suure raha eest jõukatesse euroriikidesse. Selleks, et avastada salakaubanduse kõik tarneahelad ja toimimisviisid ostis saatetiim Valgevenest ka illegaalse kutsika – kääbusspitsi ehk pomeraniani.

Ajakirjanikel saatest “Isiklik toimik“ õnnestus leida Valgevenest kasvataja, kes enda sõnul tarnibki koeri erinevatesse Euroopa riikidesse. Ajakirjandusliku eksperimendi jaoks valiti pomeranian, sest nende hind on Valgevenes 2-3 korda väiksem kui Lätis. Valgevenest saab pomeraniani umbes 300 euroga, Lätis on nende hind 800-1000 ja nn jõukates Euroopa riikidest koguni 1500-2000 eurot.

Lugu jätkub foto all 

Läti ajakirjanikud viisid läbi eksperimendi ja ostsid Valgevenest kutsika ning lasid koera salakaubitsejatel ka riiki tuua. Pildil hetk pärast kutsika saamist salakullerilt. Foto: Kuvatõmmis LTV7 saate “Isiklik toimik“ Youtube videost.

Kui tiimi liige oli kuulutuse põhjal spitsikutsika välja valinud, andis kutsika kasvataja ostuhuvilisele kulleri telefoninumbri. Kuller smugeldab siis eritasu eest – iga looma eest 120 eurot – illegaalsed loomad üle euroliidu piiri. Saatetiimi ostetud kahekuusele pomeranianile kleebiti liimiga (!) külge võõras kiip, mis hiljem eemaldati.

Lätti saabus see kutsikas ilma dokumentideta ja oli vaktsineerimata. Koos ajakirjanike ostetud kutsikaga tõi sama kuller Lätti teisigi illegaalseid tõukoeri- ja kasse. Üks kuller selgitas ajakirjanikele, et salakaubana tuuakse kutsikaid autoga ja reeglina on autos ka laps, nii pääsevat kiiremini ja lihtsamalt üle piiri.

Salakaubanduse toetamisega on seotud nii Läti loomaarstid kui ka kasvatajad

Järgmisena proovisid ajakirjanikud kutsikat legaliseerida: vormistada europassi, vaktsineerida, panna Läti koodiga kiip. Tuli välja, et legaliseerimine osutus lihtsamast lihtsaks. Mitte ükski Läti veterinaarkliinik ei keeldunud kutsikat vastu võtmast, kuigi ajakirjanikud ütlesid välja, et nad tõid kutsika Valgevenest Lätti ebaseaduslikult!

Edasi püüti hankida kutsikale tõupaberid. Teletiim sai ühenduse Marina nimelise Läti kulleriga, kes kutsikaid Valgevenest sisse smugeldab. Selle Marina sõnul on tõupaberite saamine lihtne (vaata fotot). Marina sõnul on Valgevenes kasvatajaid, kes müüvad ka ametlikult registreeritud tõukoeri edasi tõupaberiteta. Kuller ei teadnud, et temaga räägib ajakirjanik.

Vaadake, sündis pesakond, tõupaberid tehti kogu pesakonnale – seitse tõupaberit,“ rääkis Marina ajakirjanikele. „Tuli ostja ja ütleb, et aga ma ei taha tõupaberitega kutsikat, sest vastavalt on ka tõupaberitega kutsika hind teine. Ja ostabki ilma tõupaberiteta. Selle kutsika pealt jäi tõupaber ostmata. Ehk siis, vaja on leida selline kasvataja, kes on vormistanud spitsidele tõupaberid. Ja võib-olla on tal jäänud mingi arv tõupabereid välja ostmata.”

Lugu jätkub foto all 

Saate “Isiklik toimik“ tiimi vestlus salakaubistejaga. Foto: Kuvatõmmis LTV7 saate “Isiklik toimik“ Youtube videost.

Tõupaberi hinnaks on 70 eurot + siis selle saatmiskulud. Kuller Marina loobus siiski hiljem saatetiimile võltspaberite organiseerimisest, kuna ta võõraid koeri ei aitavat. Iseküsimus olnuks, kui tiim ostnuks koera tema vahendusel.

Saatetiimi info järgi paigutatakse Valgevene kutsikad ka legaalsete Läti pesakondade alla. Näiteks, Läti ametlikus kennelis sünnib kaks kutsikat, kuid tõupaberid tellitakse neljale-viiele.

Ajakirjanik tundis ka huvi, et kuhu ta kutsika edasi müüa saaks, et ta uurivat Saksamaad, Rootsit… Läti kulleri sõnul on Rootsi smugeldada raske. „Kui seal piiril kätte saadakse, siis pannakse koer magama,“ ütles salakaubitseja. Kulleri sõnul müüakse näiteks prantsuse buldoge läbi Kiievi Ameerikasse ja ka Kanadasse. Ka seal olla kulleri sõnul reeglid rangemaks muutunud. “Praegu sõidab mul spits Ukrainast, siit (Riiast – toim) lendab ta Inglismaale. Õde viib,“ lisas salakaubitseja.

Saatetiim leidis ka inimese, kes viib illegaalseid kutsikaid teistesse EL riikidesse. Ajakirjanike leitud naine otsis kutsikaid edasimüügi jaoks Taani. See naine oli kaks aastat töötanud taanlase heaks, varustades teda prantsuse buldogidega. Kuid kuna prantslaste populaarus on vähenenud, siis otsustasid nad minna teiste väikeste tõugudele, sh pomeranianidele, üle minna. Lätist ostab see taanlane iga kuu viis kutsikat ning iga kuu tahetakse erinevaid tõuge: ühel kuul spitse, teisel jorke jne. „Kuid taanlane üle 250 dollari kutsika eest ei maksa. See taanlane ei osta tõupaberitega kutsikaid, peavad olema ainult europass ja vaktsineerimised tehtud,“ ütles smugeldaja ajakirjanikele.

Lugu jätkub foto all 

Saate “Isiklik toimik“ tiimi vestlus Taani kutsikaid illegaalselt viiva kulleriga. Foto: Kuvatõmmis LTV7 saate “Isiklik toimik“ Youtube videost.

Koerte salakaubanduses liiguvad miljonid kui mitte miljardid eurod

Läti loomade varjupaiga Kepa juhi Gundega Bidere sõnul oli süsteem olnud varem teine, salakaubitsejad käisid kutsikaid otsimas mööda näitusi ja kauplesid seal kutsikate hindu madalamaks. Nüüd saab aga Valgevenest odavamalt…

Saate andmetel viidi mullu novembris Lätist Kanadasse 89 koera ja nende testimine näitas, et 28-l kutsikal ei olnud tehtud marutaudi kaitsesüsti. Mis tähendab, et nende koerte dokumendid olid võltsitud! Läti veterinaarameti esindaja sõnul on aga sellist lemmikloomade salakaubandust raske kontrollida.

Läti saatetiim toob ka välja, et europarlamendi andmetel müüakse euroriikide vahel iga kuu 46 000 koera ja enamik neist on registreerimata koerad. Saatetiimi arvutuste kohaselt liigub selles kutsikate salakaubanduses, juhul kui ühe kutsika hinnaks arvestada 100 eurot, 4,5 miljonit eurot kuus ja 55 miljonit aastas!

NB! Läti telesaadet „Isiklik toimik“ näeb nende kodulehel ja ka Youtubes. Kutsikate salakaubandusest ja kutsikavabrikantidest on kokku kolm saatelõiku. Saade on vene keeles ja sellele saab lisada ka venekeelsed subtiitrid.

Etnomuri kommentaar

Võib arvata, et sarnase skeemi järgi toimub kutsikate illegaalne vedu ka Eestis. Peamine sihtkoht, kuhu Eestist kutsikad viiakse, on muidugi Soome. Soome jõuavad kutsikavabrikantide loomad läbi sadama, kuna kontroll Euroopa Liidu riikide piiril on olematu. Soome on siiski loonud eraldi loomapolitsei üksuse, kes tegeleb muu hulgas ka illegaalse loomakaubanduse jälgimise ja tõkestamisega

Eestis on olukord nutusem. Läti poolt tulevaid autosid ja neis olevaid koeri ei kontrollita. EMTA tolliosakonna arendusspetsialist Aleksander Miksjuk ütles 21. veebruaril Etnomurile, et kuna Euroopa Liidu sisene liikumine on vaba, siis liikmesriikide vahelises liikumisel dokumente ei kontrollita. „St kui isik siseneb Euroopa Liitu nt Ukrainast Poola kaudu ning suundub Soome, sh läbib Eestit, siis kontroll teostatakse Poola tolli poolt Poola-Ukraina piiril,“ lisas EMTA esindaja.

Miksjuki sõnul lähtub toll piiril koerte dokumentide kontrollimisel vajadusest. „Toll lähtub isikute ja lemmikloomade kontrolli suunamisel riski hindamisest, st kontrolli teostatakse vastavalt vajadusele,“ ütles Miksjuk ja lisas, et: „Reeglina Eesti-Venemaa piiril kontrollitakse kõikide lemmikloomade dokumente.“

EMTA esindaja sõnul saab edasimüügi eesmärgil Eestisse toodavate loomadega riiki siseneda ainult Luhama piiripunktis. „Teatud riikidest sisenedes peab loomal olema täiendavalt tehtud tiitrimine,“ selgitas Miksjuk. „Kui reisitakse kaubandusliku eesmärgiga (looma üleandmine teisele omanikule, olenemata, kas tasuta või tasu eest), siis peab loom läbima piiril veterinaarkontrolli.“ Paraku, nii kui Läti loost selgub, tuuakse illegaalsed loomad üle piiri kui iseenda omad.

EMTA sõnul teevad nad lemmiklooma salakaubanduse takistamiseks koostööd nii veterinaar- ja toiduametiga kui ka kolleegidega teisest liikmeriikidest lähtudes oma pädevusest.

(loe ka „Pealtnägija: Sinirebase hoiupaik võib tegeleda illegaalse koerakaubandusega“)