KUUM Britid koolitavad koeri koroonahaigeid ära tundma!

0
1564
Briti teadlased usuvad, et koertest võiks olla abi koroonahaigete kiirelt tuvastamisel. Foto: Medical Detection Dogs

Kas inimese parim sõber võiks mängida rolli koroonaviiruse leviku tõkestamisel? Just sellele küsimusele otsivad vastust briti heategevusorganisatsiooni Medical Detection Dogs (MDD) teadlased.

See organisatsioon on aastaid edukalt teaduslikult koerte lõhnatajumist uurinud ning nad usuvad nüüd, et koer suudab ka koroonahaiget lõhna järgi kindlaks teha. MDD on oma varasemates töödes alati lähtunud rangest teaduslikust lähenemisviisist ja koostanud tosinajagu eelretsenseeritud uurimistöid, mis kinnitavad, et igal haigusel on oma ainulaadne lõhn.

MDD teeb tihedat koostööd Londoni Hügieeni- ja Troopilise Meditsiini kooliga (The London School of Hygiene and Tropical Medicine) ning Durhami ülikooliga. Hiljuti tõestas MDD, et koeri saab koolitada malaaria tuvastamiseks.

Praegu on „Medical Detection Dogs“ tiim koos teadlastega alustanud ettevalmistusi koerte intensiivkoolituseks. Eesmärk on med-koerad välja koolitada lähema kuue nädala jooksul, et koeri saaks kasutada mitteinvasiivse diagnoosi panekul. Organisatsioon on pöördunud ka Ühendkuningriigi valitsuse poole, küsides, milline võiks olla koerte roll võitluses viirusega.

Põhimõtteliselt oleme kindlad, et koerad suudavad tuvastada COVID-19.

„Põhimõtteliselt oleme kindlad, et koerad suudavad tuvastada COVID-19,“ ütles MDD tegevjuht ja kaasasutaja dr Claire Guest. „Praegu uurime, kuidas saaksime patsientidelt viiruse lõhna ohutult kätte saada ning seda siis koertele tutvustada.“ Claire Guest lisas, et koerte kasutamine nakkusekandjate testimiseks võimaldaks kokku hoida testimisressursse.

„Me teame, et muud hingamisteede haigused, näiteks COVID-19, muudavad meie keha lõhna, nii et on väga suur tõenäosus, et koerad suudavad selle tuvastada,“ lisas Londoni Hügieeni- ja Troopilise Meditsiini kooliga haiguste tõrje osakonna juhataja prof James Logan.

COVID-19 lõhnakoeri koolitatakse samamoodi kui koeri, keda MDD on varem treeninud selliste haiguste tuvastamiseks nagu vähk, Parkinsoni tõbi ja bakteriaalsed nakkused. Ehk siis lastakse koertel nuusutada MDD koolitusruumis vastavaid lõhnaproove. Koerad suudavad tuvastada ka väikeseid muutusid nahatemperatuuris ning võiksid koerakoolitajate hinnangul nii teada anda, kas kellelgi on palavik. Koeri saaks kasutada näiteks riiki sisenevate külaliste kontrollimiseks ning ka avalikes kohtades, et kiirelt tuvastada koroonanakkuse kandjad.

***Dogs could join the fight against COVID-19***So many of you have been asking about this and we can now tell you…

Posted by Medical Detection Dogs on Reede, 27. märts 2020