Kuidas eriolukorras käituda, kui koer on haige ja vajab veterinaari abi?

1
2366

Kõikides Eesti loomakliinikutest on töökorraldus eriolukorra ja koroonaohu tõttu muutunud. Uksi ei ole kliinikud sulgenud, kuid paljud ei registreeri plaanilisi visiite ning on kehtestanud ranged reeglid, kuidas kliinikut külastades koera- ja kassiomanikud käituma peavad.

Erakorralist abi antakse endisel ning loomakiirabi töötab endiselt. Erakorralist abi pakuvad Eesti Maaülikooli (EMÜ) väikeloomakliinik Tartus ja Loomade Kiirabi Tallinnas. Mida aga hädaolukorraks hinnata? Seda saad teada EMÜ väikeloomakliiniku EMO triaaži juhistest.

„Hetkel me kahjuks ei registreeri plaanilisi visiite kliinikusse. Küll aga jääb avatuks meie erakorralise meditsiini- ja intensiivraviosakond ning suurendame selle osakonna töövõimekust,“ annab EMÜ väikeloomakliinik teada. Lisaks on kliinik üles seadnud nõustamisliini, mille kaudu on loomaomanikul võimalik suhelda loomaarstiga ning arutada läbi parim plaan nii kliiniku, koeraomaniku kui ka looma jaoks.

Nõmme Loomakliinik on, näiteks, seadnud veelgi rangemad reeglid ning on lähikontakti vähendamiseks oma esiukse lukustanud. Visiidile minnes palutakse helistada. Lisaks palub loomakliinik ette helistada ka kõigi kauba- ning ravimiostude soovidega, et nad saaksid vajalikud tooted valmis panna. Neljajalgseid patsiente võetakse ukse peal vastu, protseduurid tehakse loomale ilma omaniku juuresolekuta. Omanikud peavad ootama õues.

Karmid reeglid on mõeldud selleks, et takistada koroonaviiruse levikut ning muidugi selleks, et kaitsta nii veterinaare ja nende abilisi kui ka lemmikloomaomanikke nakatumise eest. Veterinaarid üle Eesti paluvad loomaomanikel käituda vastutustundlikult ning järgida nii Eesti Terviseameti kui ka Euroopa väikeloomaarstide kohalikke assotsiatsioone koondava föderatsiooni (FECAVA) ja Euroopa Veterinaararstide Föderatsiooni (FVE) juhiseid ja ohtusnõudeid.

Juhised loomakliiniku külastajatele:

1 Lepi visiidi aeg kokku telefonitsi või veebis.

2 Enne, kui otsustad kliinikusse minna, küsi nõu telefoni teel.

3 Mine kliinikusse ainult hädavajalikeks protseduurideks.

4 Lemmikut peaks saatma ainult üks TERVE täiskasvanu.

5 Oota oma aega rahulikult õues ja jälgi töötajate juhiseid.

6 Desifintseeri kliinikusse sisenedes käsi.

7 Hoia teiste inimestega vähemalt 1,5-meetrist distantsi.

8 Ära katsu kliinikus midagi.

9 Eelista kontaktivaba makseviisi.

10 Pese käsi sageli ja korralikult.

Foto: FVE ja FECAVA soovitused loomakliinikutele ja kliinikuid külastavatele loomaomanikele.

Kuna olukord muutub pidevalt ja kiiresti, tasub meeles pidada, et need soovitused ei pruugi kehtida alati ja igas loomakliinikus. Jälgi valitsuse ja loomaarstide juhiseid.

1 kommentaar