Koerakoolitaja: kuidas toime tulla ilutulestiku hirmuga

0
1774
Ilutulestikust ja paugutamisest detsembris ei pääse, kuid sul on võimalik oma paugukartlikku koera siiski kaitsta. / Foto: Canva

KUUM TEEMA! Tuntud koertekoolitaja ja FCI teenistuskoerte alade kohtunik Tatjana Tšernjakova annab Etnomuri palvel nõu, kuidas ilutulestike ajal paugukartliku koeraga toime tolla.

Tatjana Tšernjakova sõnul pole enamike paugukartlike koerte puhul mõtet neid ilutulestikuga harjutama hakata. „Väga harva, kui üldse, on selline koolitus koera ka aidanud,“ märgib koolitaja ja lisab: „Sagedamini on tagajärjeks, et paugukartus süveneb, aastatega.“ Tatjana kahtleb ka, kas erinevad lemmikloomakauplustes saada olevad rahustavad kaelarihmad, toidulisandid jms tegelikult toimivad. „Kahtlen nende toimes,“ märgib koertekoolitaja. „Pigem rahustavad need abivahendid omanikke, mitte koera.“

Sagedamini on tagajärjeks, et paugukartus süveneb, aastatega.

Kuidas siis pauguhirmus koera aidata?

Paugukartlikud koerad õpivad kartma ka kohti, kus nad ilutulestiku hirmu kogesid. / Foto: Canva

Tatjana selgitab, et alustuseks tuleb omanikul aru saada, kus ja kuidas koeral hirm ja stress kulgeb. Esiteks hakkab koer seostama ilutulestikku, mida ta kardab, pimeda aja ning ka teatud kohtadega. „Nad reageerivad nii helidele, sisinale ja lõhnadele kui ka kohtadele, kus ilutulestikku tehakse,“ märgib Tatjana. „See tähendab, et koeral tekib hirm kohe, kui te pimedal ajal temaga tavapärasele jalutuskäigule lähete.“  Tatjana lisab, et ilutulestikuga seotud probleeme peaksid teadvustama kõik koeraomanikud, eriti aga kutsikaomanikud, kelle kutsikas kuuleb neid helisid esimest korda.

Tatjana sõnul tuleks muuta varakult, poolteist kuud enne vana-aasta õhtut oma lemmiku päevakava ning toitmisaegu. See tähendab, et jalutamas tuleks käia valgel ajal ning sättida ka koera toitmist nii, et koer vajaks lühemaid jalutuskäike. „Koera füüsisega ei juhtu midagi, kui ilutulestiku perioodi jooksul saab koer õue ainult paariks minutiks „pissile“,“ kinnitab Tatjana. „Pikemad jalutuskäigud tuleks sättida valgele ajale ning täiskasvanud koera võib harjutada sööma kord päevas. Kvaliteetse toiduga, mis on kergesti seeditav.“

Pikemad jalutuskäigud tuleks sättida valgele ajale ning täiskasvanud koera võib harjutada sööma kord päevas.

Tatjana leiab, et toortoit on selleks kõige parem, kui koeral ei ole mingeid terviseprobleeme. Koera toidukordade aja kavandamisel tuleb arvestada, et koera organismil kulub toidu seedimisele umbes kuus tundi. See tähendab, et kuus tundi pärast söömist peab koer õue saama! „Koera võib toita igal kellaajal, nii hommikul, päeval kui ka öösel,“ ütleb Tatjana. Toitmisaja saab paika panna vastavalt koeraomaniku võimalustele. Tatjana soovitab veel, et kuivtoidul oleva koera krõbuskeid tuleks enne koerale andmist leotada, sest nii joob koer vähem vett (tahab harvem pissile) ja kohaneb harvemate jalutuskäikudega paremini.

Jaluta koera päevavalges ja vii ta linnast välja. / Foto: Canva

Tee pikki jalutuskäike valges ja vii koer linnast välja

Tatjana soovitab paugukartliku koeraga päeval minna jalutama metsa. „See pole ju keeruline,“ ütleb Tatjana ja lisab, „Palun võtke endale aega, et paar tundi koeraga metsas jalutada! Kasutage jalutuskäikudel alati flexi-rihmasid.“. Ilusaid metsaparke jms kohti on Tatjana sõnul linnadest väljaspool piisavalt ja seal ei korralda keegi ilutulestikke, mis koera pauguhirmu süvendaks ja neis stressi tekitaks. „Koerte jaoks tähendab mets uusi põnevaid lõhnu ilma mingi negatiivse mürata,“ märgib koolitaja ja lisab: „Paku oma koerale seda rõõmu – vii ta metsa!“.

Tatjana soovitab vana-aastaõhtul ja 1. jaanuaril koerale üldse süüa mitte anda. „Üks dieedipäev ei tee koerale midagi halba,“ kinnitab Tatjana. Ning peamine, koera ei tohi kõige suurema paugutamise ajal üksi jätta! „Pange muusika mängima ning ärge mingil juhul reageerige koera hirmule! Sellega te ainult süvendate tema kartlikkust,“ õpetab koolitaja. „Tegelege oma igapäevaste asjadega nii nagu alati.“ Lisaks soovitab Tatjana loobuda külalistest ning tähistada vana aasta ärasaatmist pereringis, sest külalised on kartliku koera jaoks lisastress. Kes on Tatjana Tšernjakova

 

Koerte koolitaja ja kasvataja Tatjana Tšernjakova / Foto: Tatjana Tšernjakova erakogu
TATJANA on koerte treener ja kohtunik alates 1986. aastast. Ta on ka endine Eesti Kennelliidu koerte koolitust koordineeriva kogu juht ja liige. Lisaks on ta Saksa Lambakoerte Ühingu liige ning koertekooli CANIS juht. Tatjana on ka mitmekordne Eesti IGP meister (IGP – teenistuskoerte kolmevõistlus).