Kas muusika rahustab koeri?

0
1631
Teadlased kinnitavad, et koertele muusika meeldib ja nad oskavad seda ka „nautida“. / Foto: Canva

Hiljuti lõi Spotify muusikalise nimekirja „My Dog’s favourite Podcast“ koeri rahustavatest lauludest. Lisaks ringleb internetis kümneid tasuta muusikafaile ja Youtube videosid, mis väidetavalt aitavad koeral rahuneda ja toime tulla üksijäämise hirmuga. Ja muidugi saab iga koeraomanik rahustavat muusikat ka osta või tasu eest alla laadida. Mida aga teadlased asjast arvavad? Kas muusika mõjutab koeri nagu meid, inimesi?

Kiire guugeldamine näitas, et jah, teadlased on uurinud päris mitmeid kordi muusika mõju koertele. Üks uuring, millele enamik koeramuusika tootjatest viitab, on pärit aastast 2012.

Klassika vs. heavy metal

Klassikalise muusika mängimine seevastu rahustas koeri rohkem kui muud muusikastiilid või vaikus. / Foto: Canva

Colorado Riikliku Ülikooli professori ja litsenseeritud psühholoogi Lori Kogani  2012. aasta uuring “Kuulmisstimulatsiooni käitumuslikud mõjud varjupaiga koertele” („Behavioral effects of auditory stimulation on kenneled dogs“) näitas, et klassikaline muusika mõjub varjupaikade koertele tõesti rahustavamalt. Koerad magasid klassikalise muusika saatel rohkem ja haukusid vähem võrreldes sellega, kui neile lasti teist tüüpi muusikat või kui muusikat üldse ei olnud, kirjeldas Colorado Riiklik Ülikool oma veebilehel uuringu tulemusi.

Lori Kogani lasi nelja kuu jooksul ühe varjupaiga koertele erinevat muusikat ning jälgis samal ajal koerte käitumist. Erinevaid muusikastiile mängiti koertele ette 45 minuti kaupa ja käitumisvaatlused märgiti üles iga 5 minuti järel. Igale muusikastiilile järgnes vaikuse periood.

Kogani uuring viitab sellele, et heavy metal põhjustab koertes rohkem närvilist värisemist. Klassikalise muusika mängimine seevastu rahustas koeri rohkem kui muud muusikastiilid või vaikus.

Teadlase hinnangul võib klassikalise muusika mängimine varjupaiga keskkonnas aidata kaasa varjupaigas tekkiva stressi leevendamisel. Muusika võiks olla üheks abivahendiks, mis aitaks muuta varjupaikade koerte elu pisut talutavamaks. Uuring on avaldatud ka ajakirjas Journal of Veterinary Behavior.

Koerad tahavad muusikalist vaheldust!

Uuringu autorid Gilly Mendes Ferreira ja PhD tudeng Amy Bowman ning katsealune Maurice the Lurcher (keskel). / Foto: Peter Devlin, Scottish SPCA, University of Glasgow

Glasgow Ülikool viis koos Šoti loomapäästeühinguga Scottish SPCA sarnase uuringu läbi 2015. aastal. Ka šoti teadlased uurisid muusika mõju just varjupaiga koertele ning jõudsid Koganiga samale järeldusele – muusika mõjub koertele rahustavalt.

Esimese nädala jooksul jälgisid šotlased ühte koerte rühma vaikuses, teisel lasti neile koertele klassikalist muusikat. Teisel nädalal tingimusi muudeti.

Uuring näitas, et mõlema grupi koerte stressitase langes märkimisväärselt ajal, kui neile muusikat kuulata anti. Seejuures reageerisid isased koerad muusikale paremini kui emased. “Isased koerad reageerisid paremini kui emased koerad ja mõlemad rühmad veetsid vähem aega seistes ja haukudes, kui muusika mängis,“ ütles uuringu läbi viinud teadlane Gilly Mendes Ferreira.

Šoti teadlased läksid varasemast uuringust aga kaugemale. Lisaks koerte käitumise jälgimisele mõõtsid nad ka nende südame rütmi ning avastasid, et stressis koertel normaliseerus muusika kuulamise ajal ka südamerütm.

Tundub, et koerad, nagu ka inimesed, eelistavad kuulata mitmesugust muusikat, mitte pidevalt ühte ja sama.

Muusika aitab varjupaiga koertel stressi vähendada. / Foto: Canva

Teadlased tõdesid samas, et kuigi uuring näitas klassikalise muusika kasulikku mõju, harjusid koerad sellega ühe päeva jooksul.

“Meie uuring näitas klassikalise muusika sarnast kasulikku mõju, kuid see kestis vaid lühikese aja jooksul. Koerad harjusid muusikaga juba ühe päeva pärast. Tundub, et koerad, nagu ka inimesed, eelistavad kuulata mitmesugust muusikat, mitte pidevalt ühte ja sama,“ järeldas PhD tudeng Amy Bowman.

Küsimus pole stiilis, vaid rütmis!

Petmd.com toob aga välja, et küsimus ei ole üleüldse selles, kas koerale anda kuulata klassikalist või moodsat muusikat. Asi on hoopis rütmis. Koerad lõõgastuvad muusika saatel, kui nad kuulevad muusikat rütmiga 50–60 lööki minutis. Ehk siis teatud klassikalist, aga ka regi ja pehmet rokki.

Ameerika Ühendriikide zooloog PhD Patricia McConnell märgib samuti, et oluline pole mitte see, kas muusika on “klassikaline” või “heavy”, vaid see, kas see sisaldab akustiliste omaduste komplekti, mida seostatakse üldiselt rahustava toimega.

Ta toob ka välja kolm muusikapala omadust, mis koertele rahustavalt mõjuvad:

Koerad lõõgastuvad muusika saatel, kui nad kuulevad muusikat rütmiga 50–60 lööki minutis. / Foto: Canva

1) Pikemad noodid kipuvad olema rahustavad, staccato (lühikesed, korduvad) aga ergutavad. (Võrrelge nt käskluste „ooota“ või „rahuuu“, mida inimene annab tavaliselt ka rahuliku madala tooniga, teravate ja nõudlike käsklustega „ei“, „siia“.)

2) Puhtad toonid ja korrapärased rütmid on seotud meeldivate situatsioonidega. Karmid, valjud ja ebaregulaarsed rütmid aga ebameeldivatega. (Võrrelge nt tähelepanu sooviva kutsika kõrget ja selget ning korduvat vingumist suure koera väljuhäälse hoiatusurinaga.)

3) Muusika rütm, mis on looma puhkeseisundi pulsisagedusega sama, kipubki olema rahustav.

Kui koerad saaksid valida, siis kuulaksid nad Bieberit?!

Mõned uuringud väidavad aga, et koerad eelistavad hoopis popmuusikat! Näiteks väitis seda mõned aastad Sony, kes viis 2016. aastal koos Lincolni Ülikooli loomade tunnetuseksperdi dr Anna Wilkinsoniga läbi koerte muusikaeelistuste uuringu „Music Preference in Domestic Dogs“.

Selle uuringu järgi hakkas koerte saba liikuma pigem kiirema tempoga muusika saatel, kui rahustavate klassikaliste kontserdite kuulamisel. Uuringus jälgiti üheksa kodukoera muusikaeelistusi. Ning 62% neist koertest valis moodsa muusika ja vaid 38% eelistas klassikat. Uuringus anti koertele kuulata kümmet muusikapala ja nad said valida, millise kõlari juurde nad lähevad.

Moodsast muusikast lasti anti koertele kuulata Justin Bieberi laulu „What do U mean“, Beyonce’ „Single Ladies“, Taylor Swifti laulu „Shake it off“, Martin Garrixi „Animals’i“ ja ka Elvis Presley „Hound Dog’i“. Klassikalisest muusikast lasti koertel valida Tšaikovski, Mozarti, Bachi, Pachelbeli ja Beethoveni 7-t sümfoonia vahel.

Niisiis, mida neist uuringutest siis järeldada?

Kuigi muusika võibki koera rahustada ei asenda see sinu juuresolekut ja hoolt. / Foto: Canva

Ilmselt saab öelda, et koertele muusika meeldib ja nad oskavad seda ka „nautida“. Ning teatud muusika mõjub koertele vähemalt mõnda aega rahustavalt, kuid koerad tahavad vaheldust nagu inimesedki. Seega ei saa loota, et kui lased koerale iga päev ühte ja sama lugu, siis jääbki ta selle saatel alati magama.

Samuti pole vahet, kas lased koeral kuulata klassikat või kaasaegset muusikat – oluline on rütm. Kui tahad koera stressi vähendada, siis lase tal kuulata muusikat rütmiga 50–60 lööki minutis. Kui tahad koera aga ergutada, siis lase kiiremat muusikat, nt Bieberit jt popmuusikuid.

Ning ära ka looda, et energiast pakatav kutsikas või noorkoer rahustava muusika peale kogu päeva magab, kui sina tööl oled. Ei maga. Ja muusika, isegi kui see mõjub koerale hästi, ei asenda sinu kui omaniku lähedust, hellitusi, mängu ja pikki jalutuskäike.

Küll tasuks aga varjupaikadel ja ehk ka koerte päästjatel kasutada rahustava muusika abi, et vähendada päästetud koerte stressitaset. Proovida kindlasti tasub.