Kas inimene võib saada koeralt uue koroonaviiruse nakkuse?

0
1894
Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) bänner.

Koerainimesed Eestis ja mujalgi maailmas küsivad õigustatult, kas Hiinast alguse saanud uus koroonaviirus (2019-nCoV) võib inimesele üle kanduda ka oma lemmikloomalt või kas koerad võivad ise sellesse nakatuda. Vastused on erinevad ja vastuolulised.

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) kinnitab oma veebilehel, et ei, tõendeid ei ole. „Praegu puuduvad tõendid selle kohta, et lemmikloomad, s.h koerad või kassid, oleksid uue koroonaviirusega nakatunud,“ teatab WHO. WHO soovitab siiski pärast kokkupuudet lemmikloomaga alati pesta käsi seebi ja veega. See kaitseb inimest mitmesuguste tavaliste bakterite, nagu E.coli ja salmonella, eest, mis võivad lemmikloomadelt inimesele üle kanduda.

Võimalik on nii levik loomadelt inimestele kui ka vastupidi.

Eesti terviseamet WHO väidet otseselt ei kinnita ega anna ka kindlust, et me ei saa seda nakkust oma lemmikult. Terviseameti meedianõunik Eike Kingsepp ütles, et hetkel ei ole veel infot, kuidas ja kellelt täpselt 2019-nCoV levib. „Võimalik on nii levik loomadelt inimestele kui ka vastupidi,“ teatas Eike Kingsepp Etnomurile. Ta lisas, et 2019-nCoV on üks koroonaviirustest. „Koroonaviirused on ulatuslik viiruste perekond, aga vaid seitse neist nakatavad teadaolevalt inimesi.“

Meedianõuniku sõnul põhjustavad koroonaviirused inimestel peamiselt kergeid haigestumisi: nohu, vahel esineb ka valulik kurk. Lastel võivad lisanduda köha ja palavik. Haigus esineb talvel ja varakevadel. Koroonaviirused võivad harva olla ka alumiste hingamisteede haiguste tekitajateks. Sama sugukonda kuulub SARS-i haiguse tekitaja, mille tagajärjel hukkus 2002. aastal ligi 800 inimest. Terviseameti meedianõunik lisas, et kohe, kui on olemas täpsem info, teavitavad nad sellest ka avalikkust.

Hiinas ja Ameerika Ühendriikides on kordades kasvanud koerte koonumaskide müük. Inimeste kaitsemaskidele sarnased koerte kaitsemaskid loodi algselt õhusaaste pärast. Maskide algne eesmärk oli nt kaitsta koeri tulekahjude suitsu eest. Foto: Good Air Team, K9 Mask

Seevastu hoiatas Hiina riikliku tervisekomisjoni esindaja, epidemioloog Li Lanjuan lemmikloomaomanikke, et nad peaksid olema valvsad nii oma tervise kui ka oma lemmikloomade tervise suhtes: “Kui lemmikloomad lähevad välja ja puutuvad kokku nakatunud inimesega, on neil olemas võimalus nakatuda. Ning siis peab lemmikloomad isoloorima,“ vahendas Ameerika Kennelklubi AKC Hiina epidemioloogi hoiatust. Selle hoiatuse peale tapsid mõned lemmikuomanikud oma koerad ja kassid lihtsalt ära. Hiinas. Teised, oma loomast hoolivad omanikud, hankisid aga oma koertele koonumaskid, et kaitsta oma lemmikut võimaliku nakatumise eest.

Mida siis eelnevast järeldada? Keda uskuda? Etnomuri peab usaldusväärseks WHO ja meie oma terviseameti väiteid koroonaviiruse osas. Ehk siis on soovitav säilitada tervet mõistust ning järgida ka oma lemmiku puhul elementaarseid hügieeninõudeid. Ning muidugi, jälgida tuleks, et lemmiku vaktsineerimised on ajakohased ja kehtivad.