Hiina põllumajandusministeerium määratles 8. aprillil avalikustatud eelnõus, et koerad on lemmikloomad, mitte kariloomad. See eelnõu võib lõpetada Hiinas laialdaselt levinud brutaalse koeralihakaubanduse ja koerte söömise kombe, kirjutab rahvusvaheline loomakaitseorganisatsioon Humane Society International oma veebilehel. 

NB! Artikkel sisaldab häirivaid pilte Hiina koerasöömisfestivalilt!

Hiina põllumajandusministeeriumi avaldus võib päästa oma 10 miljoni Hiinas elava koera elu. Humane Society International (HSI) avaldas siiski kahetsust, et Hiina eelnõu ei puuduta tehistingimustes peetavaid metsloomi.

Hiina kariloomade ja kodulindude geneetiliste ressursside riikliku kataloogi 8. aprilli eelnõus on loetelu loomadest, keda peetakse kariloomadeks: näiteks sead, pardid, kanad jms, kuid loetelus ei ole koeri ja kasse. Selle dokumendi kohaselt tohib kaubelda vaid nimekirjas olevate kariloomade lihaga. Hiina põllumajandusministeerium on esimest korda sõnaselgelt öelnud, et koerad on lemmikloomad, mitte kariloomad. Hiina ministeeriumi avaldus võib viia Shenzheni linna juhtimisel selleni, et Hiinas keelustatakse koerte ja kasside söömine kogu riigis.

Koeri ei peeta üldiselt kogu maailmas kariloomadeks ning Hiina ei peaks neid samuti kariloomadena käsitsema.

“Inimeste tsivilisatsiooni edenemise, avalikkuse mure kohaselt ja loomakaitse seisukohast on koerad muutunud traditsioonilistest kariloomadest lemmikloomadeks,“ märgitakse eelnõus. „Koeri ei peeta üldiselt kogu maailmas kariloomadeks ning Hiina ei peaks neid samuti kariloomadena käsitsema.”

HSI loomakaitsjad rõhutavad, et koerad ja kassid pole ka varem Hiinas kariloomade loetellu kuulunud, kuid Hiina valitsus pole siiani ka ametlikes avaldustes koeri kui lihaloomi välistanud.

Aastas tapetakse Hiinas lihakaubanduse tarbeks umbes 10 miljonit koera. Enamik lihaks müüdavaid koeri on varastatud. Foto: Humane Society International

Kõiki koera- ja kassisõpru rõõmustav Hiina valitsuse vastav teade avaldati nädal pärast seda, kui Shenzheni linn keelustas esimese mandri-Hiina omavalitsusena koerte ja kasside söömise. Shenzheni linn tegi 1. aprillil ajaloolise otsuse, millega keelatakse alates 1. maist 2020 koera- ja kassiliha müük nii kaubanduses kui ka nende lemmikute lihast tehtud toitude müük söögikohtades. Samuti keelas Shenzhen elusate koerte ja kasside müügi turgudel. Humane Society International loodabki, et need kaks otsust võivad tähendada Hiina soovi lõpetada koera- ja kassilihaga kauplemise.

HSI rõhutab, et see on esimene kord, kui Hiina valitsus leiab, et koerad on lemmikloomad. “See on esimene kord, kui me näeme Hiina riigi valitsust selgitamas, et koerad on lemmikloomad,“ ütles HSI Hiina poliitika spetsialist dr Peter Li. „Tunnistamine, et koertel on inimestega eriline side, on oluline esimene samm koeraliha tarbimise ja kaubanduse kaotamise suunas. See võib olla pöördeline hetk, mis julgustab teisi riigi linnu järgima Shenzheni juhiseid koerte ja kasside söömise keelamiseks,“ lisas Peter Li.

Loomakaitsja märkis veel, et seltsiloomad pole kunagi olnud osa Hiina kulinaarsest peavoolust ja enamik hiinlasi soovib, et nende lemmikute vargus lihakaubanduse nimel lõppeks. Koeri ja kasse kasutab lihaks vaid väike osa hiinlasi. Praegu tapetakse Hiinas toiduks kümneid miljoneid koeri ja kasse, kes on enamasti varastatud.

Fakte Hiina koerte lihakaubanduse kohta

* Aasias tapetakse liha pärast igal aastal 30-miljonit koera. Hiinas on hinnanguliselt üle 91,49 miljoni koera ja kassi. Aastas tapetakse Hiinas lihakaubanduse tarbeks umbes 10 miljonit koera.

* Maailma terviseorganisatsioon WHO hoiatab, et koerte lihakaubandus levitab marutaudi ja suurendab koolera riski.

* Enamik Hiinas inimesi ei söö koeri. Koeraliha sööb vähem kui 20% Hiina elanikest. 2017. aasta uuringust selgus, et isegi kurikuulsa koeralihafestivali kodukohas Yulinis ei söö enamik inimesi (72%) regulaarselt koeraliha, hoolimata koeralihakauplejate pingutustest seda reklaamida. 2016. aastal Hiina uuringufirma Horizon läbi viidud uuring näitas, et enamik Hiina kodanikke (64%) soovib Yulini festivali lõppu, enam kui pooled hiinlastest (51,7%) arvasid, et koeralihaga kauplemine tuleks täielikult keelata ning enamus hiinlastest (69,5%) pole kunagi koeraliha söönud.

*Koerte ja kasside söömist keelustavad Shenzheni õigusaktid (Shenzheni majanduspiirkonna erimäärus metsloomade tarbimise üldise keelustamise kohta) jõustuvad 1. maist 2020.

Allikas: Humane Society International (HSI)

Ka meie siin saame kaasa aidata Hiina koerasöömiskombe keelustamisel. Kliki siia ja anna oma hääl.

TAKE ACTION: In China, dogs and cats are slaughtered every day for their meat, and the annual Yulin "festival" is…

Posted by Humane Society International on Reede, 26. aprill 2019

1 kommentaar