Avaleht Aita koera Ära viska koera tänavale, metsa või tiiki – vii ta varjupaika!

Ära viska koera tänavale, metsa või tiiki – vii ta varjupaika!

1
721
Ära viska looma tänavale, otsi talle kodu! / Foto: Pixabay

Mida teha, kuhu pöörduda, kui oma koerast on vaja loobuda? Toon allpool loomast loobujale juhendi, mida järgides saab jääda inimeseks….

JUHEND KOERAST LOOBUJALE

  1. Uuri varjupaikadest, kas nad võtaksid su lemmiku tasuta enda juurde varjule. Varjupaikade aadressid ja kontaktid leiad SIIT.
  2. Kui sul on tõukoer, siis anna kasvatajale loobumissoovist teada. Enamik kasvatajaid muretsevad oma kasvandike pärast ja võtavad oma kutsikad tagasi!
  3. Pane teade Facebooki gruppidesse, kus otsitakse koertele kodu. Nt FB-gruppi:

Paraku, nii mõnedki, nii kui uudistest pidevalt saab lugeda, lasevad koera lihtsalt jooksu ja ei otsi teda. Varjupaigad on selliseid koeri (ja ka kasse) täis. Mõni, ja neidki jagub, viivad ootamatult üleliigseks muutunud perelemmiku metsa, seovad puu külge või viskavad looma vette…

Küsimusele, miks nii tehakse, vastust ei ole, sest väga harva satuvad sel moel koerast „loobujad“ avalikkuse ette ja veel harvem politsei uurimise alla. Ning veelgi harvem kohtu ette… Looma hülgamine iseenesest ei ole Eestis kahjuks ka kriminaalne tegu. Aga nt karistus prügi metsa alla viimise eest on oma 1200 eurot…

Ühe hiljutise „loobumise“ juhtumis – kus mees viis oma koera vastsündinud kutsikad metsa alla surema – väitis koeraomanik, et koeral pole hinge ja nad ei piinle. Teises, Facebookis jagatud loos, kinnitas jooksus olnud saksa lambakoerte omanik, et ta arvas, et see haige vana koer läks metsa surema… Kolmandas, Rakveres tiigist päästetud koera endine omanik väitis loomapäästajatele, et ta püüdis koerast loobuda, aga varjupaigad küsisid raha.

Varjupaigad küsivad tõesti raha, kui loomal, kellest loobuda tahetakse, on tegemata kõik elementaarsed veterinaarsed protseduurid – kaitsesüstid, parasiiditõrje ja puudub ka kiip. Nii et tasu küsimine on igati mõistlik. Seega, paljude loomahülgajate üheks ajendiks on see väike raha, mis varjupaigale looma hoolduse eest maksta on vaja… Samas on ka varjupaikasid, kes tasu ei küsi. Ja koerale, kellest tahetakse loobuda, leiab kodu ka “tasuta”, kui uut kodu loomale otsida tahetaks.

Nii kui Varjupaikade MTÜ üldjuht Triinu Priks Etnomurile ütles, saab koerale leida kodu ka Facebooki grupis „Koduotsija“. Vaja on ainult pisut kannatust. Ühestki loomast loobumisel ei ole kunagi nii kiire, et poleks aega talle kodu otsida. Ja Facebookis on teisigi gruppe, nii eesti kui ka venekeelseid, kus koerale (või kassile) uut kodu saab otsida. Jah, eks FB-kommenteerijad võivad ka kurjustada, aga selle elab ju üle, või mis?

Ehk siis on küsimus tahtmises. Ning looma tänavale viskamine või tapmine on puhas kurjus.

Ning väide, „loom läks metsa surema“, mida samuti sageli kuuleb… Neilt, kes oma kadunud lemmikut otsida ei taha… Mul ei olegi sõnu selle kohta.

Lemmikloomad ei lähe haigena kuskile surma, nad tahavad olla oma karja juures ja omas kodus. Nagu inimenegi. Kui haige ja vana loom lähebki kaduma, siis ilmselt on ta metsloomade saagiks langenud või kodust kaugemal auto alla jäänud.

 

Uut kodu otsib 12-aastane segavereline linnukoer Jeta. Meeldib väga kaisus magada, rahulik, ei haugu eriti, mängida…

Posted by Koduotsija on Esmaspäev, 13. jaanuar 2020

1 kommentaar