300 inimest ja mõned loomad marssisid eile loomade heaks

0
1423
69% Eesti elanikest leiab, et loomade tapmine nende karusnaha saamise eesmärgil ei ole aktsepteeritav. / Foto: Aleksandr Kalošin

Loomade eestkoste organisatsiooni “Loomuse” eestvõtmisel kõndis eile Tallinnas 300 inimest, ja ka mõned koerad ja kassid, loomade heaks. Rongkäiguga juhtisid loomasõbrad tähelepanu karusloomafarmide keelustamise vajadusele ning näitasid üles toetust positiivsetele muudatustele seadusloomes ja loomade õigusele loomuomasele elule.

“Tulevikuinimesed ilmselt imestavad, mis põhjusel taoline loomade kohtlemine 2020. aastal jätkuvalt lubatud on,” ütles “Loomuse” loomade heaolu töörühma juht Martin Garbuz. “Jätkame igapäevaselt tööd seni, kuni selline julmus kaob.”

See on vastuolus ühiskonna eetiliste väärtustega, mürgitab meie olemust ja piinab tuhandeid süütuid loomi.

Läti loomade eestkoste organisatsiooni Dzīvnieku brīvība juhi Katrīna Krīgere sõnul on karusloomatööstus iganenud ja julm praktika. “See on vastuolus ühiskonna eetiliste väärtustega, mürgitab meie olemust ja piinab tuhandeid süütuid loomi. Meie, Balti riikide jaoks, on kätte jõudnud aeg jätta karusloomafarmid minevikku – sinna, kuhu nad kuuluvad.”

Foto: Aleksandr Kalošin

Riigikogu ees võtsid sõna lisaks Martin Garbuzele ja Katrīna Krīgerele ka roheliste erakonna juht Züleyxa Izmailova ja riigikogu liige, sotsiaaldemokraat Jevgeni Ossinovski.

Üleskutset rongkäiguga liituda jagasid mitmed tuntud inimesed ja organisatsioonid. Näiteks Aleksei Turovski, Heiki Valner, Sandra Vabarna ja TradAttack, Hedvig Hanson, Maia Vahtramäe, Nerko Urke, Hanna Martinson, Alisa Tsitseronova, Mick Pedaja, Reet Aus, Tõnu Trubetsky jt.

Samuti Varjupaikade MTÜ, Eesti Keskkonnaühenduse Koda, Eesti Loomakaitse Selts, Pesaleidja, Kassiabi, Kasside Turvakodu, Tartu Kassikaitse, annetuskeskkond “Ma Armastan Aidata”, Eesti Inimõiguste Keskus, erinevate erakondade noortegrupid ja paljud teised ühingud ning loomasõbralikud ettevõtted.

Riigikogu liikmed kavatsevad koostöös “Loomusega” esitada veebruaris parlamendile taaskord uue eelnõu, et keelustada Eestis loomade pidamine, nende aretamine ja paljundamine karusnaha tootmise eesmärgil.

Foto: Aleksandr Kalošin

Vastavalt kahele avaliku arvamuse uuringule leiab 69% Eesti elanikest, et loomade tapmine nende karusnaha saamise eesmärgil ei ole aktsepteeritav. 74% Tšehhi, 68% Norra, 74% Soome, 78% Rootsi, 81% Austria, 64% Läti, 67% Leedu, 84% Hollandi, 86% Saksamaa, 66% Poola, 86% Belgia, 80% Šveitsi, 73% Horvaatia ja 91% Itaalia elanikkonnast on samal seisukohal.

MTÜ Loomuse komminikatsioonijuhi Annika Lepa sõnul on üle Euroopa on kogutud sadu tuhandeid allkirju karusloomakasvanduste keelustamiseks. Näiteks on “Loomuse” rahvusvahelisele petitsioonile karusloomakasvanduste keelustamiseks Eestis kogunud üle 54 000 allkirja” lisas Annika Lepp.

“Loomuse” rahvusvahelisele petitsioonile karusloomakasvanduste keelustamiseks Eestis kogunud üle 54 000 allkirja.

Karusloomakasvanduste keelustamisele on toetust avaldanud kõik Eestis tegutsevad loomakaitseorganisatsioonid ja koos nendega pea 70 erinevate valdkondade ettevõtet. Karusloomakasvanduste vastu on avalikult oma arvamuse välja öelnud mitmed Eesti ühiskonnategelased. Arutelu riigikogus on tervitanud paljud rahvusvahelised ühingud, sh maailma populaarseim loomakaitseorganisatsioon PETA.

Eesti karusloomade kaitseks on “Loomuse” palvel välja astunud Queeni legendaarne kitarrist Brian May ja Eesti juurtega Hollywoodi näitleja Mena Suvari.

Karusloomakasvandused on keelustatud 14 riigis: Suurbritannias, Belgias, Austrias, Tšehhis, Norras, Hollandis, Luksemburgis, Serbias, Makedoonias, Horvaatias, Sloveenias, Slovakkias, Brasiilias ning Bosnias ja Hertsegoviinas. Taanis ja Rootsis on keelustatud rebasefarmid. 2019. aasta aprillis sulges oma viimase karusloomafarmi Saksamaa.

MTÜ Loomus tegeleb loomade huvide ja õiguste kaitsega ning loomade huvide esindamisega ühiskondlikes aruteludes. “Loomus” seisab eelkõige nende loomade eest, keda kasutatakse põllumajanduses, loomkatseteks, meelelahutustööstuses ja karusnahkade tootmiseks.

VAATA KA GALERIID RONGKÄIGUST LOOMADE HEAKS