10 soovitust kutsikakooli ja koolitaja leidmiseks

0
4825
Kuidas valida kutsikakooli ja -koolitajat, 10 lihtsat nõuannet. Foto: Pixabay

Selle küsimuse ees on iga uue kutsikaomanik. Neil, kel enne on olnud koeri ja nendega ka koolis käidud, on lihtne – minnakse ikka sama koolitaja juurde tagasi.

Neil, kes varem ei ole koeraga koolis käinud on raskem, sest nn kutsikakoole on palju ja end koerakoolitajaks nimetavaid inimesi veel rohkem. Kuidas siis koerakoolitajat valida. Koostasin juhise, mis peaks kutsikakooli ja/või koerakoolitaja valikul sind aitama.

1. Uuri, milline on kutsikakursuse „õppekava“

Mõtle välja, mida sa kutsikakoolilt ootad ning vali koolitaja vastavalt oma eesmärgile. Foto: Pixabay

Tee endale selgeks, mida välja reklaamitud kutsikakooli sisu endast kujutab. Kas tegu on kohaga, kus kenas puhtas ruumis või ilusal platsil koos käiakse, kutsikatel mängida lastakse ning sinna juurde siis elementaarseid igale koerale vajalikke oskusi ühiselt õpetatakse? Uuri, kas tegu on kutsikakooliga, kus kutsikas saab oma algased sotsiaalsed oskused (ei pelga võõraid, ei karda teisi koeri jne) ning sina õpid oma koera tundma? Või on tegu mingiks koerte kuulekusalaks ettevalmistava kursusega, mille lõpuks peaks koer oskama ridamisi kuulekuselemente alates ilusast kõrvalkõnnist kuni püsilamamiseni ja distantsilt kohaleminekuni. On ka kutsikakoole, kus koeralapsi valmistatakse ette eelkõige näitustel käimisteks. Uuri kindlasti koolitajalt, mida ta täpselt kutsikaomanikele õpetab! Ning uuri ka, kui palju kutsikaid korraga trennis on. Kuldne reegel on, et mida vähem koeri rühmas on, seda rohkem on koolitajal aega konkreetse koera ja inimesega tegeleda.

2. Püstita endale eesmärk

Mõtle enda jaoks välja, milliseks sa tahad, et su kutsikas kasvaks. Ning millised on sinu ootused kutsikakoolile ja koerakoolitajale. Kas sa vajad mõnusalt sotsiaalset perelemmikut, kes su külalisi ära ei sööks ning sind jalutuskäigul pikali ei tõmbaks või tahad sa oma ilusat kutsikat näitustele viia või hoopis mingit koeraspordiala harrastama hakata? Koolitaja tasub alati valida just oma eesmärgi järgi. Ning kui sa oma eesmärgi koolitajale ära räägid, siis oskab (hea) koolitaja kohe öelda, kas sul tasub tema juurde tulla või peaksid kellegi teise poole pöörduma! Ning hea koolitaja suunab sind siis edasi konkreetse koolitaja või kutsikakooli poole.

3. Otsi tõuga tuttav koolitaja

Otsi selline koerakoolitaja, kel on kogemus just sinu tõu koolitamisega. Kogemus teatud tõuga on oluline, sest kuigi koerakoolituse üldised algtõed on sarnased, on igal tõul oma eripära, mida peab nende õpetamisel arvestama. Suurte teenistuskoerte koolitajate meetodid ei pruugi sobida kodusele spanjelile ning mopsi koolitaja ei pruugi hakkama saada teenistus- ja/või jahikoera tõugu ülienergilise või isepäise loomaga.

4.

Usalda oma koera kasvatajat ja küsi temalt nõu ning soovitusi. Foto: Canva

Küsi kasvatajalt nõu

Kui sul on tõukoer ja hea kasvataja (hea tähendab siin hoolivat ja toetavat), siis küsi temalt nõu. Heal kasvatajal on reeglina isiklik kogemus olemas just tema aretatava tõuga sobivate koolitajatega. Ning hea kasvataja aitab sind alguses ise ja reeglina veel ka tasuta. Kutsika esimestel elukuudel uues kodus on kasvatajast reeglina palju abi. Hea kasvataja annab sulle kaasa ka juhised, kas suuliselt või kirjalikult, kuidas kutsikaga kodus hakkama saada ning mida talle kodus kindlasti õpetada tuleks, et kutsikast tore ja probleemideta perelemmik kasvaks.

 

5. Usalda tuttavate kogemust

Küsi oma koerasõpradelt, kel kodus tark ja tubli ning sõnakuulelik koer, kelle juures nemad kutsikaga koolis käisid. Kui nemad olid rahul ja nende kooselu koeraga sujub probleemideta, siis jääd ilmselt ka sina rahule.

6. Uuri koolitaja tausta

Guugelda koolitajat või kutsikakooli. Uuri nii koolitaja kui ka kutsikakooli tausta. Loe, mida nad lubavad. Vaata, kas nende kutsikakoolituse kulg on lahti kirjutatud jne. Ning uuri, milline on koolitaja kogemus! Kasuta koolitaja valikul tervet mõistust. Vali koolitajat nii nagu sa valid endale hambaarsti – ikka ju selle järgi, mida tema patsiendid temast räägivad ning kuidas rahul ollakse. Sa ju ei lähe esimese posija juurde, kes väidab, et ravib su hambaaugu sulle kaarte pannes terveks.

NB! Kui koolitaja nimetab end oma veebilehel või Facebookis professionaalseks koertekoolitajaks, siis peaks tal ette näidata olema ka vastav atestatsioon ja/või konkreetsete kursuste nimekiri, mille ta on läbinud. Kui end profiks nimetaval koolitajal iseenda koolituste nimekiri ei ole avalikustatud, siis on tegu soolapuhujaga!

Eelista atesteeritud ja kogemustega koolitajat. Foto: Canva

7. Eelista atesteeritud koolitajat

Eelista koolitajat, kes atesteeritud Eesti Kennelliidus (EKL). St inimest, kel on läbitud koerakoolitaja kursus ja eksam ning kel on ka endal mingi tulemus vastaval koolitusalal olemas. Koolitaja enda koolitustulemusi näed SIIN. Kirjuta seal koolitaja nimi lihtsalt koerajuhi lahtrisse ja näed, kas tal on ametlikke koolitustulemusi.

NB! Ehtsate kutsikakoolide (kus ei ole rõhk kuulekusalade õpetamisel) koolitajad ei pruugi siiski olla EKL-i koolitajate nimekirjas. Kuid sa saad neilt endilt uurida, kelle juures ja millal on selline koolitaja õppinud, kui mitu kursust on ta ise läbinud ja enne ka ise läbi viinud jms. Kui end koolitajaks nimetav ei ole seotud ühegi koerteklubi või -ühinguga, tal pole veebilehte või Facebooki kontot, kust tagasisidet tema kursustele näeb ja osalejatelt koolitaja kohta küsida saaks, siis… Mõtle põhjalikult, kui end sellisele koolitusele kirja paned.

8. Küsi kodukandi koerteklubist nõu

Oma kodule lähima koolitaja leiad reeglina oma kodukohale lähimast koerteklubist või tõuühingust. Suurem osa koerte koolitajaid on seotud mingi klubi või ühinguga! Paljud klubid on ka Eesti Kennelliidu liikmed ning sa saad nende kohta infot EKLi lehelt. (Kliki siia)

Kui oled koolitaja leidnud, siis palu ka võimalust mõnda treeningut lihtsalt vaatama minna. Nii näed, kas sulle meeldib see, mida kutsikakoolis koertega tehakse. Ning saad ka aimu, kas sinu ja koolitaja iseloomud sobivad. See on oluline, et sulle meeldiks koolitaja ja temale ka sina. Koertekool ei pea olema nagu tavakool, et õpetajat valida ei saa.

9. Valmista end ise ette

Valmista end kutsika võtmiseks ette ja loe vastavaid koeraraamatuid. Foto: Pixabay

Arvesta, et eelkõige pead õppima sina ise: koera kehakeelt, kuidas koer õpib ja mis teda motiveerib jne. Nii et loe mõnda tarka raamatut koerte koolitamisest (Etnomuri soovitab just Eesti koolitajate raamatuid!) ja loe neid veel enne, kui kutsika koju tood. Arvesta, et nö tavalisse kutsikakooli saad siiski minna alles siis, kui kutsikas on saanud kõik vajalikud vaktsiinid. See ei tähenda, et koeralapsele mitte midagi neljanda elukuuni õpetada ei saa. Sa saad temaga mängida ja ise kodus elementaarseid käsklusi jms õpetada. Mängimine on kutsika jaoks oluline, just mängimine koos sinuga – nii õpib koer, et sina oled kõige vahvam asi maailmas. Nii sünnib teie omavaheline usalduslik ja soe suhe, mis on aluseks, et koer üldse tahaks sinu antud käske õppida ja täita.

Ära unusta kutsikat ka sotsialiseerimast ehk siis jaluta temaga palju ning tutvusta talle erinevaid olukordi ja kohti. Vali lihtsalt sellised kohad, kus liiga palju koeri ei käi, et vältida võimalikku nakatumist haigustesse, mille vastu su kutsikal puudub veel kaitse. Uuri ka, kas sinu kodukoha lähedal tegutseb mõne vetkliiniku juures kutsikate eelkool nii kui Tiina Toometi kliinikus. Sellistes kohtades saad kutsikaga juba varakult käima hakata. Toometi kutsikate eelkool on ka hea näide, kuidas üks kutsikakursus peaks välja nägema ning millist infot peaksid sa kutsikooli valides eelnevalt saama.

10. Sina teed põhitöö, koolitaja vaid juhendab!

Ära süüdista koolitajat, kui kutsikas ei muutugi pärast esimest trenni targaks ning vilistab kodus su käskluste peale. Suurem osa koera koolitamisest toimub ikkagi kodus. Sa ei saa eeldada, et kutsikas saab paari kuuga kõik vajalikud oskused selgeks, kui käid kord nädalas temaga koolis ja trennide vahepeal istub koer peamiselt aias või lesib diivanil! Koolitaja saab sind ainult juhendada ja sulle nippe õpetada, kuidas koeraga suhelda. Põhitöö kutsika kasvamisel sotsiaalseks ja toredaks pereliikmeks on sinu teha!

Kutsika kasvatamine toredaks pereliikmeks nõuab pühendumist ja aega. Mõtle seega juba enne kutsikavõtmist, kas sa oled selleks valmis. Foto: Pixabay